Artykuł sponsorowany Jak założyć trawnik?

Jak założyć trawnik?

Soczyście zielony trawnik to doskonałe wykończenie podwórka, kiedy na posesji pojawi się nowy dom jednorodzinny. Nie zawsze jest to łatwe. Wiele osób ma problem ze stworzeniem gęstego i estetycznie wyglądającego trawnika. Który rodzaj trawy najlepiej się sprawdzi w przypadku prywatnej posesji? Jak przygotować ziemię, aby trawa dobrze się przyjęła i mogła prawidłowo rozwijać?

Siana czy z rolki?

Trawa siana to rozwiązanie dla osób cierpliwych, którym nie przeszkadza czekanie kilku sezonów, aby powstał idealny trawnik. I choć jest to rozwiązanie wyjątkowo tanie, czasami trzeba wielokrotnie ją dosiewać, przez co czas ten jeszcze bardziej się wydłuża. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na trawę z rolki. Szybko ukorzeni się w nowym miejscu i od razu może być użytkowana (oczywiście ostrożnie, aby nie została poderwania od gruntu do czasu ukorzenienia). Żeby trawa dobrze się przyjęła, ważny jest zakup z zaufanego miejsca. Nie warto kupować trawy z amatorskich upraw, gdyż kluczowe jest nie tylko jej wyhodowanie, ale również właściwe odcinanie od gruntu.

Którą trawę z rolki wybrać?

Rodzajów trawy z rolki istnieje kilka. Wśród najczęściej spotykanych można wymienić przede wszystkim:

  • Uniwersalna trawa gruntowa – jest uprawiana około 18 miesięcy, zanim zostanie przygotowana do wysłania do klienta. Trawnik ten najlepiej sprawdza się na terenach zielonych w formie skwerów, placów przyhotelowych lub dużych obszarów ogrodowych.
  • Trawa sportowa – wytrzymała na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz intensywne udeptywanie. Doskonała w przypadku boisk oraz placów zabaw.
  • Trawa do miejsc zacienionych – najczęściej produkowana na folii, dzięki czemu zachowany zostaje cały system korzeniowy. Firma Amtraw jako jedyna w Polsce produkuje taki trawnik! Trawnik dobrze sprawdza się miejscach zacienionych i nasłonecznionych.

W prywatnych ogrodach najlepiej sprawdzi się trawa z folii do miejsc zacienionych lub sportowo-rekreacyjna.

Jaka ziemia pod trawnik?

Żeby trawnik dobrze się przyjął i prawidłowo rozwijał, bardzo ważne jest właściwe przygotowanie podłoża. W wielu miejscach ziemia jest zbyt słabej jakości, aby pokryć zapotrzebowanie roślin na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie przynajmniej cienkiej warstwy ziemi ogrodniczej. Jest ona mieszaniną torfu, obornika oraz próchnicy. Optymalny skład i pH sprawiają, że trawa szybko się ukorzenia i rośnie. Ziemia ogrodnicza doskonale trzyma wilgoć, dzięki czemu pielęgnacja trawnika nie generuje dużego wody.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas