Artykuł sponsorowany Jak wybrać podłoże do roślin?

Jak wybrać podłoże do roślin?

Niezależnie do tego, czy szukamy podłoża do kwiatów, ziół, czy innych roślin, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników takich jak wilgotność ziemi i znajdujące się w niej substancje odżywcze. Odpowiednio dobrane podłoże ma bowiem ogromny wpływ na  naszą zieleń. Jak wybrać podłoże do roślin? Jakim parametrom należy się przyjrzeć? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w artykule.

Podłoże powinno być starannie dopasowane do wymagań roślin, które chcemy posadzić. Tylko wówczas możemy liczyć, że nasz ogród będzie prezentował się tak, jak sobie wymarzyliśmy, a wszystkie rośliny będą rosły zdrowe i silne. Pamiętajmy, że rozwój zieleni zależy od kilku czynników – od dostępu do światła, wilgotności, temperatury powietrza i substancji odżywczych, które znajdują się właśnie w podłożu.

Zalety keramzytu

Keramzyt to kruszywo pochodzenia naturalnego, które powstaje w wyniku wypalania gliny. Znakomicie sprawdza się zarówno w ogrodzie, jak i w roli dodatku do gleby kwiatów doniczkowych. Keramzyt jest bardzo trwały i nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu. Ponadto jest odporny na grzyby, szkodniki i pleśń. Wykorzystywany jest do drenażu i spulchniania, ponieważ dzięki swojej porowatej budowie świetnie napowietrza glebę oraz pozwala doprowadzić odpowiednią ilość tlenu do korzeni. Keramzyt ułożony na wierzchu doniczki zapobiega odparowywaniu wody i pełni funkcję ozdobną. 

Tani perlit

Perlit to naturalny materiał, który powstaje z przeróbki glinokrzemianów wulkanicznych.  Jego pH jest obojętne, dzięki czemu nie zakwasza gleby. Perlit nie tylko spulchnia i napowietrza glebę, ale także magazynuje wodę i jest świetnym materiałem do ukorzeniania. Niezależnie od tego, jaki rodzaj podłoża jest nam potrzebny, pamiętajmy, żeby kupować produkty wysokiej klasy od sprawdzonej firmy, która cieszy się uznaniem klientów jak Centrum Ogrodnicze Taxus w Wieliczce. Firma specjalizuje się w sprzedaży rozmaitych sprzętów i artykułów ogrodniczych.

Torf

Torf to bardzo przydatny materiał, który sprawdza się w przypadku roślin o bardzo sprecyzowanych wymaganiach dotyczących składu gleby. Torf składa się z bardzo dużej ilości substancji organicznych, dzięki czemu fantastycznie wpływa na skład chemiczny gleby oraz jej przepuszczalność. Możemy zdecydować się na torf kwaśny lub odkwaszony. Ten pierwszy nadaje się do uprawy roślin, które dobrze rosną w glebie o odczynie kwasowym, czyli:

  • krzewów iglastych,
  • borówek, żurawiny,
  • krzewów ozdobnych
  • krzewinek

Torf kwaśny uznawany jest za najbardziej uniwersalny rodzaj torfu. Natomiast torf odkwaszony przydaje się podczas uprawy roślin zasadolubnych np. czosnku niedźwiedziego, buku pospolitego i macierzanki. Torf kwaśny może służyć również do przechowywania cebuli roślin ozdobnych w okresie jesienno-zimowym.

Podłoże do roślin powinno być wybrane starannie i dopasowane do wszystkich wymagań sadzonek. Dlatego wybierajmy podłoże wysokiej jakości i dbajmy, żeby dobrać jego rodzaj do naszych roślin.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas