Materiał Partnera Jak wybrać idealną szafę pod zabudowę?

Jak wybrać idealną szafę pod zabudowę?

Szafy pod zabudowę to bardzo praktyczne rozwiązanie zarówno dla domu jak i niewielkiego mieszkania. Wyglądają efektownie, a do tego są niezwykle praktyczne. A najważniejsze, że pomagają zagospodarować dowolną przestrzeń w naszym domu. Przed zakupem szafy pod zabudowę należy jednak dokładnie przemyśleć jej projekt i rozwiązania, jakie chcemy w niej zastosować. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu elementów składających się na idealną szafę.

Praktyczne wnętrze

Kupując szafę na wymiar chcemy, aby była ona przede wszystkim pojemna. Na szczęście producenci proponują nam szereg interesujących rozwiązań, które możemy dopasować do własnych potrzeb. Cieszy możliwość dowolnej konfiguracji i zestawienia półek, szuflad czy drążka na wieszaki. Coraz bardziej popularne są także ażurowe kosze, które zastępują klasyczne szuflady. Niedawno wprowadzonym rozwiązaniem są tzw. pantografy czyli drążki, dzięki którym możemy swobodnie przesuwać wieszak. Pantograf sprawdza się przede wszystkim w wysokich szafach.

Projektując szafy pod zabudowę warto także pamiętać o oświetleniu. Gustowna, dyskretna listwa LED da niesamowity efekt, a na dodatek rozświetli wnętrze szafy. Odbierając szafę od producenta warto także zwrócić uwagę czy obrzeża płyt są wykończone listwą meblową.

Drzwi przesuwne

Czy w przypadku szaf pod zabudowę jedynym rozsądnym wyborem są drzwi przesuwne? Niekoniecznie. Producenci oferują równie ciekawe rozwiązania w postaci drzwi składanych, uchylnych, składano-przesuwnych oraz przesuwno-podwieszanych. Rodzaj drzwi musimy dobrać pod kątem wypełnienia ramy. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wypełnienie z płyty wiórowej lub laminowanej. Coraz częściej możemy spotkać modele szaf z wypełnieniem w formie luster, kolorowych szyb czy nawet żaluzji.

Równie wiele uwagi powinniśmy poświęcić systemowi otwierania szafy. Producenci oferują rozwiązania aluminiowe oraz stalowe. Zaletą systemu aluminiowego jest możliwość wykonania między pomieszczeniami tzw. drzwi przejściowych. W takim rozwiązaniu elementy aluminiowe są identyczne z obu stron. Wózki jezdne montuje się po wewnętrznej stronie drzwi. Co ciekawe system aluminiowy daje możliwość wykonania drzwi skośnych. Będzie także bardzo dobrym wyborem do pomieszczeń o wysokości większej od standardowej.

Dla porównania system stalowy jest tańszy od aluminiowego. Jednocześnie nie ustępuje mu jakością wykonania. Jest przy tym bardzo uniwersalny, dzięki czemu sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Wybierając mechanizm jezdny należy zwrócić uwagę czy wózki dolne są wyposażone w specjalne zabezpieczenie, które chroni drzwi przed wypadnięciem z szyny. Warto również zadbać o stopery w szynach, a także szczotki odbojowe i uszczelniające. Korzystając z usług firm takich jak Vika-Meble, zajmujących się produkcją mebli na wymiar, z pewnością będziemy mieć do wyboru szereg nowoczesnych rozwiązań, które podniosą komfort użytkowania.

Szafy pod zabudowę stają się powoli standardem w naszych domach. Ich pojemność, funkcjonalność i estetyka to zalety trudne do przecenienia. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór konkretnych rozwiązań pod względem przydatności w naszym domu.

Opracowanie:

Podziel się