Materiał Partnera Jak umeblować warsztat?

Jak umeblować warsztat?

Prywatny przydomowy warsztat to marzenie wielu mężczyzn, a dla niektórych sposób na dodatkowy zarobek. Trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na uszkodzenia meble to podstawa! Drewniane czy metalowe – które z nich lepiej sprawdzą się w warsztacie? W jaki sposób rozplanować regały, aby pomieszczenie było w pełni funkcjonalne i przestronne?

Metalowe czy drewniane?

Jest to pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Meble drewniane mogą sprawdzić się w warsztacie, lecz mają kilka istotnych wad. Przede wszystkim nasiąkają wilgocią i nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Meble z drewna można zatem wybrać tylko wtedy, kiedy warsztat stanowi integralną część domu, jest ogrzewany i nie majsterkuje się w nim przy pomocy inwazyjnych urządzeń np. szlifierki lub spawarki. Nie da się ukryć, że warsztaty zwykle służą do wykonywania kompleksowych prac, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem będą meble z metalu. Łatwo utrzymać je w czystości i są odporne na substancje chemiczne oraz uszkodzenia. Jednym z polecanych producentów metalowych mebli jest firma Prometal. Warto wybrać meble na zamówienie, gdyż można ustawić je w dowolnej konfiguracji i są one wysokiej jakości.

Jak zaplanować regały?

W warsztacie bardzo ważna jest przestrzeń. Zwłaszcza wtedy, kiedy majstruje się przy większych przedmiotach. Zagracone pomieszczenie będzie nie tylko niefunkcjonalne, ale też może przyczyniać się do wielu wypadków. Żeby w warsztacie panował porządek, trzeba odpowiednio rozplanować usytuowanie regałów. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich tuż przy ścianach. Jeśli pomieszczenie jest małe, przynajmniej jedna ze ścian powinna zostać niezagospodarowana. Oprócz regałów i szafek niezbędny jest również stół. Można ustawić go przy ścianie lub na środku – w zależności od wykonywanej pracy. Warto wybrać taki, który bez problemu się przeniesie. Meble z metalu są dość ciężkie, dla dzięki temu stabilne. Można zdecydować się na stolik na kółkach z możliwością ich blokady. Przy stole powinno być światło oraz możliwość podłączenia elektronarzędzi, dlatego musi znajdować się w sąsiedztwie gniazdka. W przeciwnym razie trzeba będzie ciągnąć przedłużacze.

Jakich mebli unikać?

Nie wszystkie meble z metalu sprawdzą się w warsztacie. Unikać trzeba przede wszystkim materiałów, które łatwo ulegają korozji np. zwykłej stali. Nie sprawdzą się również meble wyjątkowo lekkie, które nie utrzymają ciężkich narzędzi np. te wykonane z cienkich aluminiowych listewek. Mimo wszystko nie warto inwestować również w meble wyjątkowo drogie, wykonane z kolorowych metali. Może i mają ciekawy wygląd, lecz będzie to niepotrzebna starta pieniędzy. Zaoszczędzoną kwotę można wydać np. na zakup wyposażenia, takiego jak elektronarzędzia, narzędzia ręczne i materiały eksploatacyjne.

Opracowanie:

Prometal Mielec sp. z o.o.

Mielec , Żegoty 7c

Podziel się