Artykuł sponsorowany Jak przebiega proces tapicerowania mebli?

Jak przebiega proces tapicerowania mebli?

Meble tapicerowane to wyjątkowo estetyczne dodatki, które można znaleźć w wielu salonach, sypialniach, biurach oraz innych pomieszczeniach. Ich popularność jest tak duża nie bez powodu! Cechują się one bowiem zarówno estetyczną, jak i praktyczną funkcją. Wiele zależy jednak od ich solidnego wykonania. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak przebiega proces tapicerowania mebli? Odpowiadamy na to pytanie w artykule!

Wykrój materiałowego pokrowca

W momencie, gdy szkielet mebla przeznaczony do obicia wybraną tkaniną jest gotowy, należy przygotować odpowiedni wykrój materiałowego pokrowca. Każdy rodzaj sofy, narożnika, łóżka, fotela czy podnóżka wymaga stworzenia osobnego projektu na wykrój, ponieważ ich konstrukcje różnią się od siebie kształtem i rozmiarem.

Wykroje z odpowiedniej tkaniny tapicerskiej tworzone są najczęściej z wykorzystaniem nowoczesnych i zaawansowanych maszyn laserowych, które są szczególnie praktyczne w produkcji masowej. Dzięki temu wszystkie elementy są wycinane szybko, równo i precyzyjnie, a także mogą być produkowane w wielu identycznych egzemplarzach.

Ręczne docinanie mniejszych elementów i zszywanie tapicerki

Następnym krokiem jest przygotowanie mniejszych elementów, które są niezbędne do stworzenia tapicerowanych mebli. Wykroje te często wycinane są ręcznie. Części obicia powinny być właściwie uformowane na kształt konstrukcji mebla, by materiał po założeniu na szkielet w żadnym miejscu nie odstawał ani się nie marszczył.

Przygotowane w ten sposób elementy są następnie ręcznie zszywane przez profesjonalne szwaczki. Ten etap wymaga ogromnej precyzji, ponieważ gotowe szwy i lamówki muszą być nie tylko mocne, ale też równe, proste i estetyczne. Co więcej, niektóre elementy wykrojów wymagają również wszycia zamków błyskawicznych.

Pokrycie szkieletu tkaniną

Firmy meblowe, takie jak Bepema, dokładają wszelkich starań, by gotowy produkt prezentował się pięknie oraz był jak najbardziej funkcjonalny i trwały. Konstrukcje wszystkich mebli, przed nałożeniem na nie gotowych pokrowców, pokrywane są odpowiednią ilością pianki lub innego wypełniającego tworzywa.

Materiał ten tworzy wygodne siedzisko, oparcie, podłokietniki i pozostałe miękkie elementy sofy czy fotela.

Tkanina tapicerska natomiast precyzyjnie naciągana jest na gotowy szkielet, a wszystkie zagięcia czy nierówności są dokładnie wygładzane. Tapicerka następnie mocowana jest na stałe do konstrukcji najczęściej przy pomocy specjalnych zszywaczy oraz kleju, tworząc mebel gotowy do sprzedaży.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas