Materiał Partnera Jak pozyskiwać deszczówkę w ogrodzie?

Jak pozyskiwać deszczówkę w ogrodzie?

Gromadzenie wody z opadów warto rozważyć choćby ze względu na to, że woda pitna staje się coraz droższa. Zbierając deszczówkę można więc nie tylko zaoszczędzić, ale również przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. A w czym właściwie magazynuje się wodę opadową? Najczęściej wykorzystuje się do tego specjalne zbiorniki podziemne lub naziemne. O szczegółach piszemy w artykule poniżej. 

Dlaczego warto zbierać wodę deszczową? 

Zbieranie deszczówki to sposób na zapewnienie sobie dostępu do darmowej wody o zmniejszonej zawartości kamienia i lekko kwaśnym odczynie, czyli optymalnym dla roślin ogrodowych. Taki zmagazynowany zapas można wykorzystać później nie tylko do podlewania kwiatów, ale także do różnych prac porządkowych. Wśród innych przykładowych zastosowań deszczówki w gospodarstwie domowym można wymienić m.in.:

  • pranie (po przefiltrowaniu wody), 
  • uzupełnianie oczka wodnego,
  • mycie mebli ogrodowych,
  • prace porządkowe w domu i w ogrodzie. 

Deszczówka przyda się każdego lata, a szczególnie w okresie upałów. Ponadto, biorąc pod uwagę susze, które w ostatnich latach coraz częściej pojawiały się w naszym kraju, decyzja o gromadzeniu wody w zbiornikach na deszczówkę wydaje się być jak najbardziej słuszna. Warto dodać, że zastosowanie wody deszczowej zamiast wodociągowej to również sposób na zmniejszenie rachunków za wodę pitną oraz wkład w ochronę środowiska naturalnego. 

Jak zbierać deszczówkę? 

Pozyskiwanie deszczówki w ogrodzie nie jest niczym trudnym i nie musi wiązać się z zakupem kosztownego sprzętu. Najprostszym sposobem zbierania wody deszczowej jest bowiem podstawienie pod rynnę zwykłej beczki lub innego pojemnego naczynia. O wiele lepiej jest zastosować w tym celu wygodny system zagospodarowania deszczówki o odpowiednio dobranym rozmiarze i materiale wykonania. Tego typu systemy można ustawiać na ziemi (zbiorniki naziemne) lub instalować poniżej poziomu gruntu (zbiorniki podziemne, skrzynki rozsączające). Chociaż brzmi to wszystko dość skomplikowanie, w praktyce całość ogranicza się do montażu wymaganych elementów. Po ustawieniu zbiornika i zainstalowaniu dodatkowych akcesoriów, wystarczy już tylko czekać na deszcz.

Jak dodaje ekspert ze Sklepu Kwiecistego: Mieszkańcy domów jednorodzinnych najczęściej magazynują wodę deszczową za pomocą specjalnych zbiorników polietylenowych ustawianych przy rynnie. Zbiorniki te, zwane deszczownicami, często mają nawiercone otwory umożliwiające podłączenie do nich węża i kranika. Ich rozmiar zależy od zapotrzebowania oraz intensywności opadów na danym terenie, z reguły jednak mają one pojemność ok. 250-300 litrów. 

Do tego, aby zbierać wodę wypływającą z rynny potrzebny jest również tzw. wyłapywacz (łapacz) deszczówki lub kolektor rynnowy. Wyłapywacz deszczówki to urządzenie z zamykaną klapą odpływową, montowane przy rynnie spustowej, które po otwarciu kieruje wodę do otwartego zbiornika. Natomiast kolektor rynnowy łączy rynnę ze zbiornikiem i odprowadza wodę bezpośrednio do niego, bez konieczności otwierania pokrywy. 

Podziel się