Materiał Partnera Jak powinna wyglądać funkcjonalna kuchnia?

Jak powinna wyglądać funkcjonalna kuchnia?

Kuchnia to istotne i najważniejsze pomieszczenie w naszym domu czy mieszkaniu. Jej odpowiednie ułożenie ułatwi nam życie i przygotowywanie posiłków. Należy ją tak rozplanować, aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. To z pewnością ogromne wyzwanie i jest to inwestycja na lata. Również wiąże się to z niemałymi kosztami, więc warto szczegółowo przeanalizować nasz projekt. Poznaj kilka wskazówek, jak stworzyć funkcjonalną kuchnię.

Układy kuchni

W zależności jaką przestrzenią dysponujemy i co nam się podoba, możemy wyróżnić 6 podstawowych układów mebli. Pierwszy z nich to układ jednorzędowy, czyli meble i sprzęty są rozmieszczone wzdłuż jednej ściany. To rozwiązanie wykorzystuje się w małych, wąskich pomieszczeniach. To jednak najmniej funkcjonalna opcja, gdyż nawet prawidłowy plan stref, nie wyeliminuje długich odcinków do pokonania pomiędzy nimi. Nie sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. Praktycznym rozwiązaniem, gdzie drzwi i okna leżą po przeciwnej stronie, jest kuchnia dwurzędowa. Ma ona jednak swoje wady. Niewiele miejsca, poczucie braku przestrzeni i ciągłe przechodzenie przez środek pomieszczenia, może utrudniać i wydłużać prace. Układ w kształcie litery U jest bardzo korzystny, ponieważ pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Wszystkie strefy są blisko siebie. Również uzyskujemy tutaj zwiększoną powierzchnię blatów roboczych i dużo miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Ten układ zapewnia przebieg pracy z najkrótszymi odcinkami do pokonywania. Kuchnia L to bardzo wygodny dostęp i obsługa całego pomieszczenia. Daje też możliwość zlokalizowania miejsca do siedzenia i często łączy się z przestrzenią na pokój dzienny. Do mało popularnych rozwiązań należy układ w kształcie litery G. Tutaj musimy dysponować dość dużą powierzchnią, choć jest bardzo atrakcyjny pod względem ergonomicznym. Kuchnia z wyspą to ostatnio bardzo popularny trend i pozwala połączyć ją z pokojem. Takie rozwiązanie wymaga dużej przestrzeni, jednak zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w niej. Optycznie wydziela kuchnię, ale nie zakłóca to otwartego charakteru pomieszczenia.

Małe kuchnie

Ciężko jest zaplanować i pomieścić wszystko w małej kuchni. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą nam pomóc w jej organizacji. Ważny element to optymalna ilość widocznych elementów kuchennych. Nadmiar drobiazgów zagraci nam kuchnię, więc warto większość rzeczy umieszczać w szafkach. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się ruchoma wyspa/szafka z blatem roboczym, który w razie potrzeby można dostawić do stołu. W małych kuchniach często decydujemy się też na chowany blat w szafce. Zajmuje niewiele miejsca, a można go wysunąć, zyskując dodatkowe miejsce do przygotowania posiłków lub dostawić krzesło i sobie przy nim zjeść. Jest to częste rozwiązanie w kawalerkach. Wiszące szafki kuchenne warto poprowadzić, aż do sufitu, zyskując przy tym więcej miejsca na przechowywanie różnych rzeczy. Odpowiednia kuchnia na wymiar sprawi, że nasza przestrzeń zostanie w pełni wykorzystana.

Błędy przy projektowaniu

Oto kilka zasad, na jakie nie powinniśmy się decydować przy projektowaniu kuchni. Niekorzystnie wpływa to na jej funkcjonowanie, nie wykorzystuje w odpowiedni sposób przestrzeni oraz jej wykonanie może być droższe. Do błędów przy projektowaniu należy m.in.:

  • piekarnik lub płyta indukcyjna czy gazowa zlokalizowana przy lodówce,
  • zlew i płyta w bezpośrednim sąsiedztwie,
  • zlew bezpośrednio przy wysokiej szafce lub  ścianie,
  • ciemna zabudowa w małej kuchni,
  • pływa gazowa w odległości mniej, niż 50 cm od okna,
  • brak szafek wiszących w małej kuchni,
  • oświetlenie wyłącznie nad ciągiem komunikacyjnym, a nie bezpośrednio nad blatem,
  • zmywarka oddalona od szafek utrudnia wyjmowanie naczyń.

Aby uniknąć błędów przy projektowaniu kuchni warto zaczerpnąć wiedzę u doświadczonej firmy np. ATC MEBLE Tomasz Jabłoński z siedzibą w Reda ul. Obwodowa 35F, która zaproponuje nam kilka fajnych rozwiązań naszej przestrzeni.

Opracowanie:

ATC MEBLE Tomasz Jabłoński

Reda , Obwodowa 35F

Podziel się