Artykuł sponsorowany Jak funkcjonalnie zaprojektować zabudowę kuchenną

Jak funkcjonalnie zaprojektować zabudowę kuchenną

Kuchnia to pomieszczenie, w którym abyśmy dobrze się czuli musimy zapewnić idealną funkcjonalność, a jednocześnie – doskonały wygląd, nawet gdy nie dysponujemy dużą przestrzenią. Dzięki odpowiedniemu projektowi zabudowy kuchennej gotowanie może stać się prawdziwą przyjemnością, a kuchnia sercem domu. Na co należy zwrócić uwagę, przystępując do projektu zabudowy kuchni? Co jest ważne na tym etapie?

Na początku zrób niezbędne pomiary

W wielu mieszkaniach metraż kuchni lub umieszczonego w salonie aneksu kuchennego jest bardzo mały. Ale nawet te kilka metrów da się urządzić tak, aby wszystko było na swoim miejscu. Kluczowe są tu meble. Zanim jednak zostaną zaprojektowane, niezbędne jest wykonanie niezbędnych pomiarów pomieszczenia, w których uwzględnione zostaną okna, gniazda elektryczne, instalacja wodna i gazowa. Przyjmuje się, że dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, w której mieści się wszystko, co potrzebne. Pomogą w tym głębokie szafki. Nie mogą być jednak zbyt głębokie, aby dało się z nich łatwo korzystać bez „nurkowania” wśród naczyń i małego kuchennego AGD. Optymalna głębokość szafek to około 55 cm. Dla większej wygody możemy zainstalować w nich półki, które wysuwamy jak szuflady i równie sprawnie chowamy.

Trójkąt kuchenny i podział na strefy

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z portalu AGD Kuchni: Ergonomia kuchni opiera się na układzie sprzętów, z których korzystamy najczęściej. Są to: lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Powinny być one usytuowane tak, aby w rzucie od góry tworzyły wierzchołki trójkąta. Dzięki temu wystarczy się obrócić, aby sprawnie przyrządzać jedzenie.

Centrum kuchni stanowi kuchenka, piekarnik lub płyta grzewcza. To wokół tych elementów wszystko się kręci. Projekt kuchni w zabudowie jest wyjątkowo wymagający – musimy mieć pewność, gdzie chcemy ulokować ten sprzęt, ponieważ jego montaż wymaga wycięcia otworu w blacie, a meble są spasowane zarówno z instalacjami, jak i między sobą.

Jest to jednocześnie najważniejsza strefa kuchni. Pozostałe to: strefa zaopatrzenia i przechowywania, która obejmuje szafki i lodówkę, strefa zmywania, w której jest zlewozmywak, jego najbliższe otoczenie, szafka na umyte naczynia, suszarka i kosz na śmieci, oraz obszar roboczy, w którym przygotowujemy posiłki. Dzięki jasnemu wydzieleniu  tych stref zachowanie porządku w kuchni będzie dziecinnie proste.

Dobry projekt kuchni to zaledwie początek. Potem jest jeszcze wykonanie, a wreszcie montaż. Cały proces może trwać nawet kilka miesięcy. Warto mieć przez cały ten czas wsparcie profesjonalistów, co do których mamy pewność, że wykonają pracę sumiennie i solidnie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas