Artykuł sponsorowany Instalacje tryskaczowe. Jak działa stacja kontrolno-alarmowa?

Instalacje tryskaczowe. Jak działa stacja kontrolno-alarmowa?

Zabezpieczanie budynków przed pożarem jest niezwykle istotne, bo ogień rozprzestrzenia się szybko i niszczy niemal wszystko, co napotka na swojej drodze. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym żywiołem, a jednym z nich jest montaż instalacji tryskaczowych. Czym się one charakteryzują i na czym polega ich działanie? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co to są instalacje tryskaczowe?

Tryskacze działają na podobnej zasadzie co zraszacze, różnica jest jednak taka, że te pierwsze uruchamiają się pod wpływem określonej temperatury. Kluczowe znaczenie ma zatem stacja kontrolno-alarmowa. To właśnie ona wykrywa zagrożenie i odpowiada za uruchomienie dysz wypełnionych wodą lub środkiem gaśniczym. Co więcej, ma ona za zadanie alarmowanie za pomocą dźwięku. Spadek ciśnienia powoduje przepływ wody przez stację, a w ten sposób uruchamia alarm oraz dysze. Instalacje tryskaczowe są przeznaczone do zastosowania w budynkach, w których nie zachodzi ryzyko przemarzania systemu.

Zainwestowanie w system tego typu pozwala na szybszą reakcję w razie pojawienia się ognia i ugaszenie go na wcześniejszym etapie, dzięki czemu uniknie się rozległych strat. Instalacje tryskaczowe ułatwiają kontrolę pożaru na dużej powierzchni, w bardzo wielu przypadkach zdecydowanie warto zatem w nie zainwestować, zwłaszcza że uruchamiają się one samoistnie pod wpływem wysokiej temperatury.

Jak zabezpieczyć budynek przed pożarem?

Poza instalacjami tryskaczowymi, istnieje wiele różnych sposobów na zabezpieczenia przeciwpożarowe. Niektóre z nich wprowadza się już na etapie wznoszenia budynków, dzięki czemu obiekty są chronione od samego początku. Zadbanie o rozwiązania zawarte w konstrukcji, a także dodatkowe systemy to większa gwarancja bezpieczeństwa. Systemy tego typu są oferowane przez specjalistyczne firmy, takie jak na przykład TAPI.

Poza tym konieczne jest wyposażenie budynku w gaśnice, a także wyznaczenie dróg ewakuacyjnych. Wymienione sposoby pozwalają zwykle na sprawną i bezpieczną ewakuację osób znajdujących się w budynku, a jednocześnie na ograniczenie strat materialnych spowodowanych działaniem ognia. Zarówno systemy tryskaczowe, jak i inne instalacje powinny być wykonane przez doświadczonych profesjonalistów. Ich wysoka jakość wpływa na bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzi, dlatego nie można bagatelizować tej kwestii. Współpraca ze specjalistami pozwala na wyposażenie budynku w sprawne i efektywnie działające instalacje tryskaczowe, które stanowią skuteczną ochronę przed pożarem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas