Fakty i mity na temat materaców piankowych
Dom i ogródMaterace piankowe są obecnie najczęściej wybieranym rodzajem materacy w Polsce. I nic w tym dziwnego, ponieważ mogą się one pochwalić wieloma zaletami użytkowymi. Na temat materaców z pianki wciąż krąży jednak sporo mitów. Które informacje o materacach piankowych są prawdziwe, a które można włożyć między bajki? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
MIT: Materace piankowe szybko się zużywają
To mit powtarzany od dawna. Pierwsze materace piankowe były często wykonywane z pociętej na plastry gąbki, przez co nie były szczególnie trwałe. Dzisiejsze materace piankowe, dostępne między innymi w ofercie producenta materacy Rem-Sen, to jednak zupełnie inna liga. Takie materace są odporne na naciski, wgniecenia czy odkształcenia, dzięki czemu są w stanie spełniać swoją funkcję przez wiele lat.
FAKT: Materace piankowe są polecane dla alergików
W przeciwieństwie do materaców, które zawierają surowce naturalne, takie jak włókno kokosowe, trawa morska czy wełna, materace piankowe są odpowiednie dla alergików. Pianka wysokoelastyczna i termoelastyczna skutecznie odprowadzają wilgoć oraz zapobiegają rozwojowi bakterii, roztoczy i pleśni wewnątrz materaca. W sprzedaży dostępne są także materace ze specjalnych pianek antybakteryjnych przeznaczone dla alergików.
MIT: Materac piankowy brzydko pachnie
Za specyficzny zapach materaców piankowych odpowiada użyta do ich produkcji pianka poliuretanowa, powstała z mieszaniny chemikaliów. Materac do sypialni dobrej jakości nie powinien jednak w ogóle wydzielać nieprzyjemnego zapachu (usuwany jest on na etapie produkcji) albo wydzielać go tylko przez kilka dni. Jedynie materace piankowe niskiej jakości mogą nieprzyjemnie pachnieć przez dłuższy czas.
FAKT: Materace piankowe reagują na nacisk i temperaturę ciała
Materace piankowe wpływają korzystnie na komfort snu. Jest to możliwe dzięki temu, że reagują one na nacisk i temperaturę ciała użytkownika, dopasowując się do jego sylwetki. Pianka ma wysoką elastyczność punktową, dzięki czemu ugina się jedynie w tych miejscach, w których występuje nacisk. W efekcie materac piankowy zapewnia równomierną podporę dla kręgosłupa, minimalizując ryzyko dolegliwości bólowych.
MIT: Do materaca piankowego trudno się przyzwyczaić
Paradoksalnie materac piankowy może być początkowo… zbyt wygodny. W przeciwieństwie do niskiej jakości materacy lub zwykłej kanapy, do których trzeba się dostosować, dobry materac piankowy sam przystosowuje się do użytkownika. Przyzwyczajenie się do tego może chwilę potrwać, ale po kilku dniach wszystko powinno się unormować. Wówczas to stary materac czy wersalka staną się nie do zniesienia.