Artykuł sponsorowany Etapy układania kostki brukowej

Etapy układania kostki brukowej

Układanie kostki brukowej jest pracą znacznie bardziej skomplikowaną, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Do jej wykonania zwykle zatrudniamy ekipę fachowców, jednak w pewnych przypadkach możemy pokusić się o wykonanie fragmentu nawierzchni własnymi siłami – na przykład tarasu lub ścieżki w ogródku. Grunt to odpowiednie przygotowanie.

Zaczynamy od projektu

Pod pojęciem „projekt” rozumieć należy nie tyle samo graficzne rozrysowanie planu nawierzchni, którą chcemy zrealizować, co przede wszystkim określenie funkcji, jaką pełnić ma kostka. Może być ona wykorzystywana jako przestrzeń do przemieszczania się pieszo po ogródku, jako miejsce do parkowania samochodu lub też być wykorzystywana w charakterze placu zabaw lub boiska. Każde z tych rozwiązań będzie wymagać zastosowania innych rozwiązań, np. w kwestii grubości kostki. Wiedząc, co chcemy osiągnąć możemy przystąpić do przygotowania projektu właściwego. Będzie on przydatny szczególnie jeśli chcemy osiągnąć dany efekt estetyczny. Jeśli już mamy wszystko zaplanowane, zaprojektowane i posiadamy niezbędny sprzęt, możemy przystąpić do pracy.

Etap pierwszy – korytowanie

Korytowaniem nazywamy usunięcie wierzchniej warstwy gleby z powierzchni, na którą planujemy położyć kostkę. Zazwyczaj usuwa się warstwę do głębokości 20-40 cm.

Etap drugi – podbudowa

Dno wykopanego koryta należy wyrównać i wyłożyć warstwą tak zwanej podbudowy. Jest ono wykonywane z grubego kruszywa, które po ułożeniu należy ubić – podczas ubijania zwiększa się jego stabilność, jednak zmniejsza objętość. Dlatego aby uniknąć zbyt niskiego poziomu podbudowy należy nasypać do koryta około 20% więcej kruszywa Grubość podbudowy powinna wynosić od około 20 cm dla ścieżek i tarasów,  około 30-40 cm w przypadku nawierzchni, które narażone będą na większe obciążenia.

Etap trzeci – brzegi

Po ubiciu podbudowy możemy przystąpić do układania brzegów. Grubość obrzeża powinna być przystosowana do grubości kostki – dla kostek od 4 do 7 cm, obrzeżenie powinno wynosić około 6 cm. Dla grubszych kostek obrzeżenie powinno mieć około 8 cm grubości. Brzegi powinniśmy umieszczać na fundamentach z półsuchego betonu, które zapewni im stabilnośc.

Etap czwarty – podsypka

Podsypka to nic innego jak warstwa drobnego kruszywa (np. piasku zmieszanego z cementem), której zadaniem jest osadzenie i ustabilizowanie każdej pojedynczej kostki w gruncie. Podsypka powinna mieć grubość od 3 do 5 cm – po jej wysypaniu należy ją wyrównać przy pomocy np. zwykłej deski, jednak nie ubijać.

Etap piąty – układanie kostki

W gruncie rzeczy jest to najprzyjemniejszy i najprostszy ze wszystkich etapów. Po ułożeniu pojedynczej kostki należy ją dobić, aby zagnieździła się w podsypce. Możemy w tym celu użyć specjalnego gumowego młotka lub zwykłego – w tym przypadku należy zabezpieczyć kostkę, np. kładąc na niej kawałek deski. Nie zapominajmy o regularnym kontrolowaniu płaszczyzny z pomocą poziomicy.

Etap 6 – fugowanie

Fugowaniem nazywamy wypełnienie szczelin między kostkami piaskiem. Piasek wysypujemy na kostkę i rozprowadzamy po wykonanej powierzchni – wystarczy nam do tego zadania zwykła szczotka ryżowa na długim kiju. Dobrze wykonane fugi gwarantują, że kostki nie będą się przemieszczać, dlatego należy poświęcić tej pracy nieco czasu. Dla dodatkowego efektu warto podlać kostkę wodę, która spływając dodatkowo ubije piasek w fugach.

Układanie kostki ta praca dość prosta, lecz niestety czasochłonna i wymagająca nieco energii. Jeśli chcemy mieć pewność dobrych efekt, warto zatrudnić do tego zadania profesjonalistów, takich jak firma Mabud.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas