Materiał Partnera Czym wyróżniają się materiały tapicerskie?

Czym wyróżniają się materiały tapicerskie?

Obicia tapicerskie wykorzystywane są przede wszystkim do wykończenia mebli, a także foteli i kanap samochodowych. Zakłady tapicerskie wykorzystują rozmaitych obić, które dzięki swoim właściwościom nadają wnętrzom konkretnego charakteru. Z tego względu do różnych aranżacji będą pasowały inne tkaniny tapicerskie. Zobacz, jakich materiałów używają tapicerzy do produkcji mebli oraz czym się one wyróżniają.

Czym wyróżnia się welur i żakard?

Meble tapicerowane zazwyczaj nadają wnętrzu eleganckiego i luksusowego wyglądu. Tapicerzy w swojej pracy używają rozmaitych materiałów, które odznaczają się różnymi właściwościami, dlatego przed zakupem konkretnego mebla, warto dowiedzieć się czegoś na ten temat. Jednym z najczęściej stosowanych obić tapicerskich jest welur. Meble pokryte tą tkaniną nie są tanie, aczkolwiek w tym przypadku płacimy za wysoką jakość. Welur nadaje pomieszczeniom luksusowego wyglądu, a jednocześnie wypoczywanie na kanapie pokrytej tym obiciem jest bardzo przyjemne. Wynika to głównie z aksamitnej struktury tego materiału. Ponadto welur jest wytrzymały. Mebli obszytych tą tkaniną nie zaleca się kupować, gdy w mieszkaniu są małe dzieci albo zwierzęta, ponieważ jego ona trudna do czyszczenia.

Kolejnym materiałem chętnie używanym przez tapicerów jest żakard. W swojej pracy wykorzystują ją m.in. tapicerzy z zakładu Jan Bujnowski i Syn z Gdańska. Tkanina ta wyróżnia się dużymi i skomplikowanymi wzorami, a produkuje się ją na krosnach za pomocą maszyny żakardowej. Mimo tego, że nie jest aż tak aksamitny, jak welur, żakard cechuje się wysoką odpornością na działanie zewnętrznych czynników (np. ścieranie). Poza tym jest to wytrzymała tkanina, którą łatwo czyścić. Cechy to pozwalają cieszyć się meblami tapicerowanymi przez wiele lat. Żakardy sprawdzą się np. na krzesłach, sofach i fotelach, a pasują szczególnie do wnętrz zaaranżowanych w stylu klasycznym.

Jakie inne materiały używane są przez zakłady tapicerskie?

Poza welurem i żakardem tapicerzy w swojej pracy wykorzystują również inne materiały obiciowe. Jednym z nich jest skóra. Materiałem ten nadal uważany jest za oznakę luksusu. Oprócz ciekawego wyglądu skóra naturalna odznacza się wytrzymałością i łatwo się ją czyści. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby meble ze skóry czyścić regularnie. W innym wypadku może ona stracić swój urok. Meble tapicerowane obszyte tym materiałem pasują w pomieszczeniach w różnych stylach. Jeżeli nie chcemy kupować skóry naturalnej, ciekawym wyjściem jest postawienie na sztuczną skórę. Skaj wizualnie jest podobny do skóry naturalnej, a jego największą zaletą jest ekologiczność.

Zakłady tapicerskie do produkcji mebli wykorzystują także inne materiały obiciowe. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi takie tkaniny jak:

  • szenila,
  • mikrofibra,
  • altary,
  • floki,
  • mikrofazy,
  • plecionki,
  • aksamit,
  • zamsz.

Przy zakupie mebli tapicerowanych warto zwracać uwagę na to, z jakiego materiału wykończony jest mebel, ponieważ poszczególne tkaniny mają odmienne właściwości, a od tego będzie zależał wygląd i funkcjonalność mebla.

Opracowanie:

Bujnowski Jan i Syn s.c.

Gdańsk , Wyspiańskiego 17

Podziel się