Artykuł sponsorowany Co zastosować do wykonania ścieżki w ogrodzie?

Co zastosować do wykonania ścieżki w ogrodzie?

Wytyczone w przemyślany sposób ścieżki kształtują ogród w takim samym stopniu, jak znajdujące się w nim rośliny. Dlatego przed ułożeniem alejki warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym na rynku materiałom. Wiele zależy od tego, jakie przeznaczenie ma mieć nowa dróżka. Ciąg komunikacyjny wymaga innych rozwiązań niż trasa spacerowa. Z czego ułożyć ogrodową ścieżkę?

Co zrobić, żeby ścieżka ogrodowa była stabilna?

W przypadku większości ścieżek ogrodowych konieczny jest montaż podkładu, ponieważ w przeciwnym razie nawierzchnia będzie stopniowo osiadać i przesuwać się. Może to doprowadzić do niebezpiecznych potknięć i upadku. Pod trasy z kostki brukowej lub płyt stosuje się około 15-centymetrową warstwę żwiru lub mieszanki. Następnie należy wysypać 4 centymetry piasku dla wyrównania. Jeśli gleba jest gliniasta, warto zastosować mieszankę piasku i żwiru, której zadaniem jest zatrzymanie wody i ochrona przed zamarznięciem. Spoiny wypełnia się piaskiem. Dróżki z kamieni można wykończyć spoiną na bazie żywic. Nie tylko poprawiają stabilność podłoża, ale również zapobiegają wzrostowi chwastów.

Jak zaplanować ścieżkę w ogrodzie?

Przebieg i charakter ścieżek w ogrodzie powinien harmonijnie komponować się z otoczeniem.  Prosta dróżka z nowoczesnej kostki nie pasuje do ogrodu różanego, betonowe ścieżki przeczą ekologicznej koncepcji ogrodu naturalnego. W takim otoczeniu ważne jest unikanie powierzchni utwardzonych, wybetonowanych oraz wybór ekologicznego materiału na alejki ogrodowe.

Główne trasy, takie jak bezpośrednie wejścia do domów, mogą mieć szerokość od 1,20 do 1,50 metra. Zapewnia to wystarczająco dużo miejsca, aby dwie osoby mogły wygodnie się minąć. W przypadku małych przejść wśród grządek, na które wchodzi się w celu prac ogrodniczych, wystarczy 50 centymetrów.

Dlaczego płyty są praktycznym rozwiązaniem na ścieżki w ogrodzie?

Jednym z popularniejszych rozwiązań w ogrodach są ścieżki z płyt. Są tańsze niż kamień naturalny i praktyczniejsze niż drewno. Zachowują trwałość przez długie lata, nie ulegając wpływom warunków atmosferycznych. Nie stają się śliskie w czasie deszczu. Nawierzchnie tego typu dostępne są w różnych formach. Dystrybutor płyt ogrodowych Piedra Land oferuje ogromny wybór kształtów i wykończeń, dopasowanych do ogrodów w każdym stylu. Płyty łatwo jest umyć bez użycia detergentów. To sprawia, że są bezpieczne dla roślin.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas