Materiał Partnera Co brać pod uwagę przy wyborze sekatora jednoręcznego?

Co brać pod uwagę przy wyborze sekatora jednoręcznego?

Nie ulega wątpliwości, że ogród stanowi swego rodzaju wizytówkę domu. Aby utrzymać go w dobrej kondycji, nie obędzie się bez narzędzi, a jednym z ważniejszych jest sekator. Nożyce ogrodowe pozwalają na przycięcie gałązek pojedynczych drzew czy krzewów ozdobnych oraz sprawdzają się w pielęgnacji mniejszych roślin. Wybór sekatora nie powinien być jednak dziełem przypadku. Co należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie? Zapraszamy do lektury.

Komfort pracy

Wiele ogrodów zajmuje dużą powierzchnię, przez co w ciągu dnia możemy wykonywać setki, jak nie tysiące cięć znajdujących się w nim roślin. Jeśli całość prac wykonujemy samodzielnie, mimo rozłożenia ich w czasie, prędzej czy później zaczniemy odczuwać zmęczenie. Z tego powodu podstawowym kryterium wyboru sekatora powinna być jego wygoda użytkowania. Warto postawić zwłaszcza na lekkie narzędzia, które zwiększają komfort podjętych czynności. Niską wagą odznaczają się głównie produkty powstałe na bazie aluminium bądź poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym. Aby sekator jak najlepiej leżał w dłoni i zbytnio nie obciążał nadgarstka, powinien on mieć odpowiednio wyprofilowane ergonomiczne rączki. Specjaliści ze sklepu ogrodniczego Mazurska Kraina Anna Gnaczyńska zalecają zwłaszcza modele o uchwytach wykonanych z miękkich, antypoślizgowych materiałów, które to gwarantują pewniejsze operowanie mechanizmem przy minimalnym wysiłku. Takie też odnajdziemy w ofercie powyższego przedsiębiorstwa, które oprócz narzędzi posiada w sprzedaży nasiona, nawozy, środki ochrony roślin czy artykuły pszczelarskie.

Kwestia ostrzy

Nie da się ukryć, że na wybór właściwego sektora wpływa również jakość ostrzy, decydujących  o stopniu kaleczenia roślin. Największą wytrzymałością odznaczają się elementy ze stali nierdzewnej i powlekanej. Nieco mniejszą odporność wykazuje zaś stal powlekana, lecz z drugiej strony łatwiej utrzymać ją w czystości. Dla niwelowania tarcia, a także przywierania do powierzchni, ostrza niekiedy przykrywane są specjalną powłoką, chociażby PTFE. Jeśli chcemy, aby produkt służył nam przez wiele sezonów, warto zakupić model sekatora z opcją wymiany powyższych części, co w dłuższej perspektywie czasowej przynosi wymierne oszczędności.

Poszczególne narzędzia różnią się ze sobą także co do ilości ostrzy, co wynika z odmiennej konstrukcji mechanizmu tnącego. Do cięcia młodych gałęzi oraz pędów o niewielkiej grubości używamy sekatorów nożycowych wyposażonych w dwa mijające się blisko siebie ostrza tnące. Znacznie większą popularnością cieszą się tzw. sekatory kowadełkowe, w których proces cięcia kończy się, gdy jedyne ostrze zetknie się z dolną częścią narzędzia. Zapewniają one mocny chwyt i znajdują zastosowanie przy zdrewniałych i suchych częściach roślin. Brak dopasowania sekatora do  wykonywanych zadań nie tylko może przysporzyć kłopotów ze sprawnym podcinaniem, lecz również często skutkuje zniszczeniem drzew czy krzewów.

Opracowanie:

Mazurska Kraina Anna Gnaczyńska

Iława , kard. Wyszyńskiego 8A

  • tel. 606 125 461

Podziel się