Artykuł sponsorowany Charakterystyka mebli kolonialnych

Charakterystyka mebli kolonialnych

Meble kolonialne wywodzą się z okresu kolonizacji państw Azji oraz Afryki. Ich kształt oraz funkcjonalność wzięły się z potrzeb ówczesnych kolonizatorów, którzy przybywając na nowe lądy nie chcieli rezygnować z luksusów do jakich przyzwyczaili się w Europie, jednak wpływ na wygląd wytwarzanych mebli kolonialnych miały również umiejętności oraz styl miejscowych rzemieślników, którzy przyzwyczajeni do wykonywania zupełnie innych mebli dodawali do nich własne elementy.

Połączenie europejskości z orientem

Europejscy kolonizatorzy przybywając na nowe ziemie, zazwyczaj zabierali ze sobą swoje meble. Niestety wykonane z europejskich gatunków drzew, w bardziej tropikalnym klimacie bardzo szybko ulegały zniszczeniu lub nawet nie były w stanie przetrwać transportu. Modne w ówczesnej Europie meble charakteryzowały się masywną konstrukcją, połączoną z bardzo dużą funkcjonalnością. Tymczasem w krajach, do których przybywali kolonizatorzy, dominowały raczej proste, minimalistyczne wręcz konstrukcje oraz surowy styl, które zupełnie nie pasowały przybyszom z Anglii, Francji czy z innych krajów, z których pochodzili kolonizatorzy.

Zaspokojenie potrzeb przybyszów z Europy polegało na skopiowaniu przywiezionych przez nich mebli przez miejscowych rzemieślników, z wykorzystywanych w tych rejonach świata materiałów. Okazało się jednak, że wykonanie wiernych kopii ich mebli było niemożliwe, ze względu na inny styl miejscowych wytwórców oraz inne przyzwyczajenia. Zamiast kopii powstawały więc hybrydy, łączące w sobie masywność i funkcjonalność mebli europejskich ze zdobieniami, które były charakterystyczne dla krajów orientu. Stało się to charakterystyczną cechą mebli kolonialnych.

Wytrzymałość mebli z litego drewna

Podstawową cechą mebli kolonialnych stała się bardzo duża wytrzymałość, którą osiągano dzięki wykorzystaniu miejscowych gatunków drzew oraz miejscowych metod ich zabezpieczania. Dzisiejsze meble charakteryzuje duży ciężar oraz masywność, przez co najchętniej są stosowane w przestronnych wnętrzach.

Meble kolonialne wykonywane są z litego drewna, dzięki czemu mogą przetrwać całe pokolenia. Dominują raczej ciemne barwy, charakterystyczne dla mahoniu, drewna tekowego czy palisandru, z których najczęściej były wówczas wytwarzane. Dziś można kupić także meble wykonane w stylu kolonialnym z licznych zamienników, jednak producenci cały czas starają się, aby wyglądem jak najbardziej przypominały oryginały. Żeby zwiększyć efekt, często również poddaje się je specjalnym zabiegom postarzania.

Orientalne zdobnictwo

Zdobienia mebli kolonialnych są charakterystyczne dla krajów, w których zostały wykonane. Zwykle na takich meblach można dostrzec figurki lub płaskorzeźby ptaków, zwierząt i ludzi. Często pojawiają się również charakterystyczne dla dalekiego wschodu motywy religijne, m.in. wizerunki bóstw. Doskonałym uzupełnieniem stylu kolonialnego są również liczne elementy dekoracyjne, takie jak świeczniki, ręcznie tkane narzuty czy makaty.

Meble kolonialne z roku na rok są coraz popularniejsze i zdobywają sobie coraz większe grono miłośników. Jednym z największych i najlepiej wyposażonych sklepów, które specjalizują się w sprzedaży tego typu elementów aranżacji wnętrz jest sklep internetowy Ramadan

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas