Materiał Partnera Borówka amerykańska – co wiesz na temat tej rośliny?

Borówka amerykańska – co wiesz na temat tej rośliny?

W wielu sklepach spożywczych, obok podstawowych już dla nas owoców, jak jabłka, gruszki czy truskawki, na półkach znaleźć można także borówkę amerykańską. Mało kto wie jednak, że owoce te można uprawiać także w Polsce. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej rośliny?

Co to jest borówka amerykańska?

Zwana także niebieską jagodą lub borówką wysoką, borówka amerykańska to jeden z gatunków rośliny wieloletniej, z rodziny wrzosowatych. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza temu, że pochodzi z Ameryki Południowej, jednak naturalnie występuje także w Nowej Zelandii, Holandii, Japonii czy Wielkiej Brytanii. Uprawiana jest w wielu krajach, w tym w Polsce – w 2014 roku nasz kraj był czwartym co do wielkości producentem borówki amerykańskiej na świecie, tuż za USA, Kanadą i Meksykiem. Wyprodukowano wówczas w Polsce niemal 12,5 tysiąca ton owoców borówki wysokiej.

Cechy i właściwości borówki amerykańskiej

Krzew borówki jest w stanie urosnąć nawet do 2,5 metra wysokości. Jej kwiaty to zebrane w grona białe, biało zielone lub różowe dzwonki, które kwitną od kwietnia do maja. Owocami borówki amerykańskiej są jagody, dojrzewające od lipca do września. Jej zaletą względem borówki czarnej jest to, że nie zostawia po sobie brudzącego soku podczas spożywania.

Owoce borówki zawierają wiele związków bioaktywnych. Zawartość witaminy C stanowi około 1/3 dziennej dawki zapotrzebowania dla człowieka. Ponadto jagódki zawierają szereg witamin: A, B1, B2, B3, B6, E oraz kwas foliowy i kwas pantonenowy. Owoce te są także bogate w cukry oraz kwasy i sole mineralne, można je spożywać na surowo, jak również zaprawiać.

Co istotne, owoce niebieskiej jagody mają także właściwości przeciwnowotworowe, poza tym dzięki swojemu niskiemu indeksowi glikemicznemu (wynoszącemu 55), są odpowiednie dla diabetyków. Zawarte w nich składniki regulują także poziom cholesterolu, ułatwiają pozbywanie się toksyn z organizmu, obniżają ciśnienie krwi i poprawiają pracę jelit.

Gdzie kupić krzew borówki amerykańskiej?

Uprawa borówki wysokiej w naszym kraju możliwa jest nawet w przydomowym ogródku. Projekt ogrodu może zatem zawierać miejsce przeznaczone na uprawę tych roślin, których sadzonki oferować na sprzedaż może gospodarstwo szkółkarskie. Jednym z nich jest Gospodarstwo Szkółkarskie Hinca, w którym zakupić można aż osiem odmian tej rośliny. Dwie z nich – Duke i Reka – to odmiany wczesne, kolejne cztery – Bluecrop, Chandler, Blueray i Berkeley – to odmiany średnio wczesne, dwie ostatnie z kolei – Nelson i Brigitta – to odmiany późne. Warto mieć to na uwadze, decydując się na zakładanie ogrodów lub projektowanie działkowego zagonka.

Podczas sadzenia (na wiosnę lub jesień) należy pamiętać, że borówka amerykańska lubi słońce, zacisze i ciepło. Potrzebna jest jej także wysoka zawartość próchnicy w glebie oraz odpowiedni poziom wody gruntowej (opcjonalnie w grę wchodzi bardzo regularne podlewanie krzewów). Idealną glebą pod uprawę borówki amerykańskiej może być zatem kwaśny torf ogrodowy, można także skorzystać z gotowych zakwaszaczy do gleby.

Potem pozostaje już tylko regularne podlewanie gleby, wyrywanie chwastów i… oczekiwanie na pierwsze owoce borówki amerykańskiej z własnej mikroplantacji.

Opracowanie:

Henryk Hinca mgr inż. Gospodarstwo szkółkarskie

Piła , Prusa 24b lok. 4

Podziel się