Artykuł sponsorowany Na czym polega ewidencja ryczałtu

Na czym polega ewidencja ryczałtu

Ryczałtem nazywamy formę rozliczania z urzędem skarbowym według jednej ze stóp oprocentowania w ryczałcie – 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%. Wysokość stawki uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności. Z ryczałtu mogą korzystać tylko wybrane grupy przedsiębiorców, jak np. budowlańcy, przedstawiciele wolnych zawodów czy właściciele punktów gastronomicznych. 

Podatek według stawki ryczałtowej jest zarezerwowany wyłącznie dla przedstawicieli kilku grup.

  • Pierwszą są przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną albo usługową związaną z produkcją zwierzęcą. Płacą oni najmniejszy procent – 3%.
  • 5,5% to stawka dla osób z branży budowlanej lub działalności wytwórczej.
  • 8,5% przysługuje osobom świadczącym usługi przedszkolne, związane z działalnością ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz specjalizujący się w zwalczaniu i zapobieganiu pożarom.
  • Ryczałt 17% płacą przedsiębiorcy zarabiający na sprzedaży samochodów oraz części samochodowych, a także oferujących usługi związane z zakwaterowaniem, wydawaniem gier komputerowych albo oprogramowania.
  • Ryczałt 20% przysługuje natomiast przedstawicielom tzw. wolnych zawodów.

Jak dodaje ekspert z Biura rachunkowego SIGMA: Wybierając ryczałt jako metodę opodatkowania powinniśmy pamiętać, że nie możemy przekroczyć limitu rocznych obrotów. W 2017 roku wyniósł on 250 tysięcy euro.

Jak prowadzić ewidencje przychodów na ryczałcie?

Przepisy podatkowe wymagają, aby ewidencja przychodów była prowadzona w formie rzetelnej i uporządkowanej. Ma ona najczęściej formę zwykłej tabeli albo jest prowadzona w dedykowanych do tego celu programach komputerowych. Bez względu na to czy zamierzamy prowadzić tabelę papierową, czy cyfrową – pamiętajmy, aby zapisy ewidencji dokonywane były w porządku chronologicznym, nie później niż do 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Jeśli sami prowadzimy ewidencje nie musimy tego zgłaszać do urzędu, jeśli korzystamy z pomocy biura rachunkowego albo firmy zewnętrznej, powinniśmy o tym poinformować organy podatkowe za pomocą druku CEIDG1.

W poszczególnych wpisach ewidencji należy wyróżnić m.in.: datę wpisu, datę uzyskania przychodu, numer dowodu, na którego podstawie dokonano wpisu oraz kwotę przychodu. Jeśli ewidencja przychodów będzie prowadzona w sposób nierzetelny, w takich przypadkach urząd skarbowy sam szacuje przychód podatnika, narzucając mu podatek 5-krotnie wyższy niż ten, jaki był zobowiązany zastosować. Podatnik powinien też zatrzymać do kontroli wszystkie dowody zakupów, nawet mimo tego, że w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego nie mają one znaczenia. Dodatkowo, na koniec każdego roku, podatnicy zryczałtowanego podatku mają obowiązek przeprowadzenia tzw. remanentu, czyli spisu z natury na koniec każdego roku podatkowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas