Artykuł sponsorowany Dlaczego bezdech senny stanowi zagrożenie dla życia i w jaki sposób można go leczyć?

Dlaczego bezdech senny stanowi zagrożenie dla życia i w jaki sposób można go leczyć?

Bezdech senny jest jedną z najczęstszych przypadłości ludzi otyłych, w szczególności mężczyzn. W parze z bezdechem często idą inne niebezpieczne choroby związane z nadwagą, takie jak cukrzyca lub nadciśnienie. Zdarza się, że chory nie jest świadomy, że cierpi na tę przypadłość, gdyż najbardziej oczywiste objawy pojawiają się podczas snu. Najważniejsze jest, aby nigdy ich nie bagatelizować i jak najszybciej rozpocząć leczenie!

Objawy bezdechu sennego

Bezdech związany z otyłością jest nazywany obturacyjnym i polega na chwilowym zamknięciu światła gardła w czasie snu. Wynika to ze spadku napięcia mięśni oraz nacisku dużej ilości tkanki tłuszczowej na struktury dróg oddechowych. Objawy dzieli się na nocne oraz dzienne, a ich bagatelizowanie może powodować chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia rytmu serca, udary mózgu, a nawet nagły i przedwczesny zgon.

Nocnymi objawami bezdechu sennego jest przede wszystkim nieregularne chrapanie oraz niespokojny i przerywany sen. Chory może nadmiernie się pocić i wybudzać z przyśpieszonym tętnem, które jest wynikiem chwilowego odcięcia dopływu tlenu do krwi. Objawy dzienne wynikają z dolegliwości, które dręczą pacjenta nocą. Ofiara bezdechów sennych jest przemęczona mimo wielu godzin snu, odczuwa bóle głowy i ma problemy z koncentracją oraz pamięcią. Zdarza się, że u mężczyzn pojawia się zaburzenie potencji.

Jak skutecznie leczyć bezdech senny?

Jedynym w stu procentach skutecznym sposobem na wyeliminowanie bezdechów sennych jest zastosowanie specjalistycznych aparatów. Więcej informacji na ich temat ich typów i działania, można znaleźć na stronie www.aparatynabezdechsenny.pl. Aparaty te składają się z części elektronicznej oraz specjalnej maski, która ma za zadanie wtłaczać powietrze do dróg oddechowych chorego i uniemożliwiać zapadnięcie się gardła.

Istnieje również kilka domowych sposobów, jednak nie powinno stosować się ich jako zamiennik specjalistycznego leczenia. Zapobieganiu bezdechów sprzyja przede wszystkim odpowiednia pozycja snu. Należy unikać spania na plecach, a zamiast tego zawsze starać ułożyć się na brzuchu lub na boku. Ważne jest również  udrożnienie dróg oddechowych. Jeśli osoba borykająca się z bezdechem sennym jest dodatkowo przeziębiona – objawy mogą się nasilać. Warto płukać nos oraz usta preparatami, które pozwolą oczyścić nos oraz gardło z wydzieliny. W przypadku osób otyłych najlepszym sposobem na uniknięcie nie tylko bezdechu, ale również niebezpiecznych chorób układu krążenia i wewnątrzwydzielniczego, będzie wdrożenie diety. Zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej zmniejszy nacisk na gardło i tym samym zwiększy średnicę dróg oddechowych. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas