Artykuł sponsorowany Zastosowanie prętów gwintowanych

Zastosowanie prętów gwintowanych

Budownictwo, ciesielstwo, hydraulika – we wszystkich tych branżach znajdują zastosowanie pręty gwintowane, które często ułatwiają montaż instalacji, tworzenie korytek dla kabli czy podwieszenie sufitu. Są one nieodłącznym elementem mniejszej lub większej budowy ze względu na swoją uniwersalność.

Cechy prętów gwintowanych

Pręty gwintowane wykonuje się ze stali (konstrukcyjnej, nierdzewnej, kwasoodpornej), mosiądzu, aluminium, a także brązu. Występują w stanie surowym lub w powłoce ochronnej, którą może być nikiel, ocynk galwaniczny lub ogniowy. Są produkowane w średnicach od M3 do M48, ale najczęściej spotykamy pręty gwintowane o rozmiarach: 1 m, 2 m oraz 3 m.

Gwinty, które mogą być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, stanowią nacięcia twardej powierzchni walcowej lub stożkowej. Ruch obrotowy gwintu zewnętrznego powoduje przesuwanie się tego elementu względem innego, który posiada dopasowany gwint wewnętrzny, dzięki czemu możliwe jest jego wkręcenie. Gwinty są znormalizowane przez Polskie Normy (PN), a w skład ich symbolu wchodzi litera M oraz średnica w mm, np. M18. Dobre pręty gwintowane są sprawdzone, bezpieczne oraz posiadają certyfikaty, atesty i aprobaty techniczne wystawione przez odpowiednie instytucje, które nadzorują sposób wykonania produktów wykorzystywanych w budownictwie i ich bezpieczeństwo.

Do jakich celów wykorzystuje się pręty gwintowane?

Dzięki wykorzystaniu prętów gwintowanych w budownictwie, niektóre z czynności stają się o wiele prostsze. Znajdują one bowiem zastosowanie w podwieszaniu dużych elementów budowlanych, łączeniu szalunków lub więźby dachowej oraz słupów drewnianych do stóp fundamentalnych. To właśnie dzięki tym elementom możliwe jest łączenie większych poszczególnych modułów konstrukcji budowlanych, a także instalacja oraz montaż systemów wentylacyjnych, systemów klimatyzacji oraz różnego rodzaju podwieszanych sufitów lub korytek z kablami elektrycznymi. Są również nieodzowne podczas scalania więźby dachowej z budynkiem. Pręty gwintowane jako element łączny występuje we wszelkich połączeniach konstrukcyjnych w budownictwie przemysłowym i użyteczności publicznej, a także mocuje do podłoża konstrukcje stalowe i stabilizuje zbrojenia w konstrukcjach żelbetonowych.

Gdyby nie zastosowanie prętów gwintowanych, prace budowlane trwałyby znacznie dłużej i nie przynosiłyby pożądanych rezultatów. Warto więc zainwestować w dobrej jakości pręty, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na budowie. Bogaty wybór produktów z zakresu nowoczesnych technik mocowań znajduje się w sklepie Wkręt – Techniki zamocowań, który działa na polskim rynku już od 1997 roku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas