Artykuł sponsorowany Zastosowanie kruszywa naturalnego.

Zastosowanie kruszywa naturalnego.

Kruszywa to podstawowy surowiec, który od wieków wykorzystywany jest w budownictwie. Najpowszechniej stosuje się do budowy dróg i autostrad, a także do produkcji betonów oraz zapraw. Mianem kruszywa określa się materiały ziarniste, które pochodzą z naturalnych złóż, recyklingu oraz obróbki termicznej odpadów przemysłowych. W jakim celu można zastosować kruszywo naturalne?

Kruszywa naturalne – złoża i zastosowanie

Niemal wszystkie kruszywa pochodzą z naturalnych złóż. Do tego rodzaju zaliczamy zarówno kruszywa żwirowe, jak i materiały pochodzące z mechanicznego rozdrabniania skał. Polska jest państwem bogatym w zasoby geologiczne, jednak zużywamy je w zastraszająco szybkim tempie, co – w niedługim czasie- może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Niezwykle ważne jest, by z kruszyw naturalnych korzystać racjonalnie, odpowiednio wykorzystując wydobyte materiały. Jak już wspomniano, kruszywo naturalne jest niezastąpione w branży budowlanej. To właśnie z niego produkowany jest cement czy budowane są drogi. Używa się go do tworzenia warstwo nośnych i ścieralnych różnych nawierzchni, do budowy warstw mrozoochronnych i filtracyjnych, nasypów i wykopów. Jak informuje specjalista z firmy Gajek, która zajmuje się sprzedażą kruszywa, piasku i żwiru- z kruszywa naturalnego produkuje się również chemię budowlaną o szerokim zastosowaniu. Niektóre rodzaje kruszywa posiadają duże walory dekoracyjne, dlatego też wiele osób chętnie używa go do tworzenia ogrodowych alejek, podjazdów i ozdoby terenów zielonych.

Jakie kruszywa są najbardziej popularne?

Do najbardziej popularnych rodzajów kruszywa naturalnego można zaliczyć piasek, żwir i pospółkę. Używa się ich w budownictwie do przygotowania mieszanki betonowej na fundamenty i strop. Przydatne są również do zapraw, a także do tynkowania i murowania. Kruszywa naturalne tego rodzaju stosuje się także jako podsypkę pod płytę betonową podłogi na gruncie, jako obsypkę drenażu i fundamentów. Po skończonej budowie np. domu , pozostałego kruszywa można użyć do wykańczania tarasu lub budowy ścieżek. Piasek to najdrobniejsze kruszywo naturalne, składa się z ziaren o wielkości do 4 mm, choć można nabyć go również jako produkt sortowany do mniejszej frakcji. Żwir to okruchy skalne o średnicy ziaren nie przekraczającej 63 mm. Żwir może być kopalniany, choć bardzo często wydobywa się go także z dna rzek i ten właśnie rodzaj żwiru charakteryzuje się łagodniejszym kształtem. Z kolei pospółka stanowi mieszaninę piaski i żwiru. Ten materiał również sprzedawany jest w różnych frakcjach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas