Artykuł sponsorowany Zastosowanie drewna w konstrukcjach dachowych

Zastosowanie drewna w konstrukcjach dachowych

Drewno jest materiałem stosowanym w budownictwie od setek lat. Choć obecnie ograniczono jego wykorzystanie do budowy stropów, dachów i elementów dodatkowych, jest niezwykle ceniony, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym. Co sprawia, że drewno to główny materiał wykorzystywany do wznoszenia konstrukcji dachowych? Jakie cechy musi mieć drewno dachowe? Jakie elementy drewniane tworzą konstrukcję dachową?

Zalety drewna jako konstrukcji dachowej

Odpowiednio dobrane drewno cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i elastycznością na właściwym poziomie. Jak wyjaśnia sklep z drewnem konstrukcyjnym WoodGroup, takie cechy są niezwykle istotne przy tworzeniu konstrukcji narażonych na duże obciążenia. Jednocześnie drewno jest lekkie. Nieduża masa konstrukcji dachowej nie stanowi zagrożenia dla ścian i całej struktury budynku. Materiał łatwy w obróbce pozwala uzyskać dowolne kształty i rozmiary poszczególnych elementów wykorzystanych w konstrukcji dachowej.

Drewno na konstrukcje dachowe, czyli jakie?

Właściwa suchość to najważniejsza cecha drewna na konstrukcje dachowe. Nieduża wilgotność zapobiega gniciu i wypaczaniu się, a tym samym odkształceniom elementów dachu, dlatego drewno suszone jest w specjalnych warunkach pozwalających uzyskać pożądany stopień wilgotności. Niewskazana jest duża ilość sęków i pęknięć osłabiających całą konstrukcję. Dlatego drewno na konstrukcje dachowe poddawane jest szczególnej kontroli jakości, a klientom proponuje się wyłącznie te elementy, które spełniają najwyższe standardy.

Z jakich elementów drewnianych składa się konstrukcja dachowa?

Konstrukcja dachowa wykonana z drewna składa się z wiązarów opartych o murłaty znajdujące się wzdłuż ścian. Krokwie niektórych wiązarów mogą być wzmocnione przez jętki lub dodatkowe słupy. Wiązary łączy się za pomocą płatwi lub wiatrownic. To właśnie dzięki temu konstrukcja jest mocna, sztywna i stabilna. Zadaniem wiązarów jest przeniesienie i równomierne rozłożenie ciężaru dachu na mury budynku, dlatego ich konstrukcja składa się ze skrzyżowanych prętów będących dwoma krokwiami. Na rynku dostępne są dwa rodzaje wiązarów – pełne, które wykorzystuje się przede wszystkim do konstrukcji dachów, gdy poddasze jest nieużytkowe, a także puste, które mają mniej elementów składowych i stosowane są do budowy konstrukcji dachów budynków, które mają poddasze użytkowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter