Artykuł sponsorowany Zastosowanie betonu w architekturze

Zastosowanie betonu w architekturze

Beton architektoniczny, który inaczej nazywa się fasadowym, pełni funkcję konstrukcyjną i dekoracyjną. Powierzchnia elementów z betonu architektonicznego może być idealnie gładka lub z widoczną warstwą strukturalną. Elementy z betonu tego rodzaju produkowane są w formie prefabrykatów lub bezpośrednio na budowie - wymaga to wówczas ścisłego kierowania się konkretnymi zabiegami technologicznymi. Jakie ma zastosowanie?

Elementy konstrukcyjne

Beton architektoniczny - inaczej fasadowy, elewacyjny, strukturalny - ma zastosowanie przede wszystkim w elementach konstrukcyjnych, choć nie tylko. Nowoczesna architektura, która jest popularna w Europie, nawiązuje do trendów skandynawskich lub industrialnych. To obecnie style, które stają się modne, zwłaszcza w budynkach prywatnych młodych klientów. Styl skandynawski nawiązuje do klasycznych domostw na północy naszego kontynentu - elementy konstrukcyjne i wykończeniowe z drewna, chłodne barwy wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz, przełamane ciepłym oświetleniem. W stylu industrialnym natomiast stawia się na wykorzystanie tzw. "zimnych" materiałów jak beton, metal i szkło. Elementy konstrukcyjne wykonane z betonu architektonicznego, który został odpowiednio zaprojektowany, przygotowany i pielęgnowany to popularne rozwiązanie. Nie wymagają żadnego dodatkowego wykończenia. Z tego specjalnego betonu wykonuje się przede wszystkim zewnętrzne ściany nośne.

Elementy dekoracyjne

Według najnowszych trendów, betony architektoniczne znajdują zastosowanie nie tylko w elementach konstrukcyjnych. Architekci często szukają betonowych elementów wykończeniowych i dekoracyjnych, które mają kształtować estetykę - dowiadujemy się w firmie Hydrobudowa-1 z Warszawy

Elementom prefabrykowanym z betonu można nadać dowolny kolor, kształt i fakturę, dlatego ten materiał wykorzystywany jest do wykonania dekoracyjnych elementów architektonicznych lub małych elementów architektury. Projektowane są na przykład słupy, łuki, schodki, elementy dekoracyjne do ogrodów działkowych. Mogą to być także na przykład nowoczesne donice, kominki, czy podstawy do solidnego grilla. Mówiąc krótko, beton staje się coraz bardziej modny, przy czym do niedawna traktowany był jedynie jako materiał konstrukcyjny.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas