Artykuł sponsorowany Zasady prawidłowej eksploatacji elektronarzędzi

Zasady prawidłowej eksploatacji elektronarzędzi

Mianem elektronarzędzi określa się urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym lub magnetycznym, przeznaczone do wykonywania pracy mechanicznej. Zostały skonstruowane tak, by silnik i sprzęt tworzyły spójną konstrukcję. Taka budowa pozwala na przenoszenie do miejsca pracy i umożliwia trzymanie w ręku lub umieszczenie na stojaku. Dbając o trwałość elektronarzędzi, należy je odpowiednio wykorzystywać. O czym pamiętać korzystając z takich urządzeń?

Bezpieczne korzystanie z elektronarzędzi

Do grupy elektronarzędzi zalicza się powszechnie stosowane wiertarki, gwinciarki, wkrętarki, nożyce do cięcia blachy, szlifierki, wycinarki i młotki. Każde z nich powinno być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem oraz potrzebami wynikającymi z przeprowadzanych prac. Elektronarzędzia muszą spełniać restrykcyjne wymagania bezpieczeństwa pracy, przydatności, łatwości użytkowania, ergonomii i praktycznego zasilania. Ważne, aby wykorzystywany sprzęt został zaprojektowany tak, by gwarantował bezpieczną eksploatację określoną w przepisach. Dodatkowo operowanie sprzętem powinno zapewniać bezpośredni nadzór nad obrabianym materiałem.

Podczas korzystania z elektronarzędzi należy przestrzegać pewnych zasad:

  • urządzenia trzeba przechowywać w suchych i szczelnych pomieszczeniach,

  • uszkodzone narzędzia należy niezwłocznie odłączyć od zasilania i przekazać do naprawy,

  • powinno się dbać o zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej dla pracownika obsługującego urządzenie,

  • w czasie przenoszenia sprzętu nie wolno trzymać palca na włączniku,

  • należy utrzymywać porządek w miejscu pracy,

  • przewody zasilające elektronarzędzia nie mogą być oparte o ostre krawędzie i tworzyć pętli stwarzających zagrożenie potknięcia.

Czego unikać podczas korzystania z elektronarzędzi

Oczywiste jest, że czynności z użyciem elektronarzędzi powinien wykonywać pracownik odpowiednio do tego przeszkolony. Ważne są odpowiednie kwalifikacje zarówno z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i obsługi konkretnego urządzenia. Zabrania się też używania sprzętu niezgodnie z jego przeznaczeniem. Nie zaleca się również uruchamiania urządzeń będących pod obciążeniem oraz takich z uszkodzonym włącznikiem. Jednocześnie trzeba pamiętać, że praca z elektronarzędziem może odbywać się tylko w suchych warunkach.

Nie jest wskazane korzystanie z elektronarzędzi wykonanych ze słabej jakości komponentów. Szukając wysokiej klasy produktów warto sprawdzi ofertę np. firmy Adler. Profesjonalne narzędzia są gwarancją bezpieczeństwa i wydajnej pracy w każdym warsztacie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas