Artykuł sponsorowany Zamrażanie rur, czyli sposób na wymianę grzejników bez spuszczania wody

Zamrażanie rur, czyli sposób na wymianę grzejników bez spuszczania wody

Stare, żeliwne kaloryfery to już przeżytek, który wypierany jest przez nowoczesne grzejniki o estetyczniejszym wyglądzie i sprawniejszym działaniu. Wymiana kaloryferów nie jest skomplikowana, ale jednym z podstawowych utrudnień jest obecność wody wewnątrz grzejników. Jak ją usunąć i czy w ogóle jest to konieczne? Otóż nie zawsze. Przedstawiamy, w jaki sposób wymienić kaloryfery bez spuszczania z nich wody.

Kiedy wymiana grzejników jest konieczna?

Wymiana starych grzejników jest niezbędna przede wszystkim ze względów praktycznych. Jeśli te dotychczasowe są nieszczelne, przeciekają lub słabo działają to znak, że czas najwyższy zainwestować w nowe. Niekiedy jest to także kwestia estetyczna, gdyż stare kaloryfery szpecą odremontowane, eleganckie wnętrza. Najlepiej czynność tą wykonać wiosną lub latem, a więc przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, ponieważ wtedy kaloryfery nie są wypełnione wodą. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość i właśnie dlatego w ramach usług instalacyjnych Daniel Derda działający na terenie województwa pomorskiego, oferuje montaż grzejników bez spuszczania wody.

Metoda zamrażania rur – na czym polega?

Jest to sposób, który doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy dostęp do zaworów jest utrudniony, np. w blokach, gdzie często występuje instalacja w postaci pionów przechodzących przez wszystkie kondygnacje. Zamrażanie rur jest to, mówiąc najogólniej zamrożenie wody w górnej i dolnej gałązce, czyli doprowadzającej i odprowadzającej wodę. Do tego niezbędna jest specjalna zamrażarka – elektryczna lub gazowa, która za pomocą środka mrożącego tworzy tzw. czopy lodowe zatrzymujące przepływ wody. Następnie rury są przecinane w odległości m.in. 10 cm od miejsca mrożenia, tak aby możliwe było zamontowanie nowego grzejnika. Z kolei jeśli nie planujemy instalacji kaloryfera, końcówki rur trzeba zabezpieczyć korkami zamykającymi. W ten sposób metoda zamrażania rur pozwala łatwo, szybko, a co najważniejsze bezproblemowo dokonać wymiany grzejników.

O czym pamiętać decydując się na zamrażanie rur?

Zdecydowanie najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, jest regulacja temperatury grzejnika. Zamrażarka bowiem nie zamrozi wody gorącej, dlatego przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie zakręcić zawór termostatyczny znajdujący się zazwyczaj przy grzejniku. Dodatkowo gałązki, które zostaną zamrożone, powinny mieć ok. 5 cm w linii prostej, a także należy oczyścić je z wszelkich pozostałości po starej farbie i innych zanieczyszczeń. Natomiast samo zamrażanie najbezpieczniej wykonać w odległości 5-10 cm od pionu, co pozwoli na swobodne krążenie wody w instalacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas