Artykuł sponsorowany Zalety laserowego cięcia metalu na podstawie doświadczeń firmy Janrem

Zalety laserowego cięcia metalu na podstawie doświadczeń firmy Janrem

Istnieje wiele różnych metod obróbki metalu, ale to właśnie cięcie laserowe jest jedną z najbardziej zaawansowanych technik. Wycinarki laserowe do metalu są wybierane ze względu na ich zdolność do wykonywania precyzyjnych cięć z prędkościami nieosiągalnymi dla innych metod. Przedsiębiorstwo Remontowo Usługowe JANREM Jan Okarmus już od dawna korzysta z tej nowoczesnej technologii i chętnie podzieli się swoją wiedzą na jej temat.

Co to jest cięcie laserowe?

Jak sama nazwa wskazuje, w maszynach tego typu wykorzystywany jest zogniskowany promień lasera, który kierowany jest przez optykę i komputerowe sterowanie numeryczne (CNC). W zależności od zastosowanej metody skupiona wiązka lasera stapia lub stapia i odparowuje oraz spala cięty materiał bezpośrednio w szczelinie cięcia. Proces odbywa się w obecności gazu, który ma za zadanie usunąć ze szczeliny wszystkie produkty cięcia.

Kiedy najlepiej zastosować tę metodę?

Cięcie laserowe to przede wszystkim nieosiągalna dla innych technik precyzja i dlatego warto stosować tę metodę w sytuacjach, gdy produkt końcowy musi być wykonany z dokładnością co do milimetra.

Technologia laserowa radzi sobie również ze skomplikowanymi i delikatnymi wzorami, bo może pracować nawet na najcieńszej krawędzi materiału. Wystarczy tylko odpowiednio zaprojektować wycinarkę. Przy pomocy tego urządzenia możemy więc uzyskiwać zarówno obszerny wzór, jak i bardzo drobne oraz ciasno rozmieszczone elementy. Podsumowując jednym słowem, jeżeli oczekujemy wysokiej dokładności, to powinniśmy zdecydować się na cięcie laserem — mówi specjalista z firmy Janrem.

Pozostałe zalety cięcia laserem

Wspomniana wcześniej dokładność cięcia idzie także w parze z dużą szybkością tego procesu, więc oszczędzamy dużo cennego czasu. Wymierną korzyścią jest więc krótszy czas realizacji zlecenia. Krawędzie wytwarzane przy laserowej obróbce stali są gładkie i pozbawione zadziorów, więc zbędne są w tym przypadku dodatkowe prace wykończeniowe. Wbrew pozorom niższe jest też zużycie energii. Laser co prawda potrzebuje dużo mocy, ale za to czas samego cięcia jest dużo krótszy. Ponadto maszyny poza przesuwającym się elementem roboczym nie posiadają żadnych innych części ruchomych. W związku z tym koszty eksploatacji są niższe w odniesieniu do metod tradycyjnych. Cięcie laserowe generuje także oszczędności wynikające z większego wykorzystania arkuszy, ponieważ tylko niewielka ilość materiału zostanie zmarnowana.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas