Artykuł sponsorowany Zalety i wady materiałów stosowanych w stolarce okiennej

Zalety i wady materiałów stosowanych w stolarce okiennej

Wybór odpowiednich rozwiązań z zakresu stolarki otworowej będzie miał ogromny wpływ na późniejszą wygodę ich użytkowania. Planując budowę czy remont domu, warto rozważyć wszystkie plusy i minusy stosowanych w produkcji okien materiałów pod kątem naszych potrzeb oraz budżetu, jakim dysponujemy. Poniżej przybliżamy charakterystykę każdego typu dostępnego w sprzedaży.

Uniwersalne okna PVC

To niezaprzeczalnie najczęściej wybierany rodzaj profili okiennych. Na ich korzyść przemawia stosunkowo niska cena, która idzie w parze z dobrymi parametrami izolacyjnymi. Ponadto nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i mogą być czyszczone ogólnodostępnymi środkami. To pozwala nam zaoszczędzić czas podczas sprzątania domu, co dla każdego będzie niewątpliwym atutem. Najczęstszym zarzutem pod ich adresem są mniejsze walory estetyczne niż okien drewnianych. Warto jednak pamiętać, że nie musimy decydować się na podstawowy model w białym kolorze, bo w ofercie dystrybutorów znajdziemy również okna PVC pokryte okleiną, na przykład imitującą drewno. Ponadto tworzywa syntetyczne należą do najłatwiejszych w obróbce, dlatego produkowane z nich profile dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Mogą przy tym zostać wyposażone w systemy antywłamaniowe.

Ponadczasowe okna drewniane

Drewno to materiał, który pasuje do każdego wnętrza czy stylu architektonicznego. Klasycznym aranżacjom nadaje elegancki wymiar, a nowoczesnym – naturalny charakter. Wprowadza do wnętrza ciepło właściwe tylko jemu. Wykonane z niego profile odznaczają się również wysoką funkcjonalnością obejmującą wytrzymałość na uszkodzenia oraz dobre parametry izolacji termicznej i akustycznej. Powodem, dla którego jeszcze stosunkowo niedawno rezygnowano z okien drewnianych, było wypaczanie elementów. Nowoczesne techniki wytwarzania pozwoliły jednak temu zaradzić poprzez warstwowe klejenie profili. Inne wady tych konstrukcji to wysoka cena, a także konieczność przeprowadzania systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych przynajmniej raz w roku.

Nowoczesne okna aluminiowe

To najmniej popularne rozwiązanie spośród stosowanych w stolarce otworowej. Początkowo spotykane głównie w budynkach użyteczności publicznej i biurach coraz częściej stają się elementem nowo budowanych budynków mieszkalnych. W sprzedaży, jak informuje firma Stolarka Koszalin, znajdziemy warianty aluminiowe, a także aluminiowo-drewniane. Te drugie zapewniają lepszy komfort ze względu na temperaturę profili, czysty metal pozostaje bowiem zimny w dotyku, co może być nieprzyjemne. Ten typ okien sprawdza się przede wszystkim w przypadku dużych przeszkleń – również we wnętrzu – oraz ogrodów zimowych czy zabudowy tarasu. Podobnie jak przy PVC i tu pojawia się możliwość formowania profili o różnych kształtach i rozmiarach. Dobra plastyczność materiału pozwala tworzyć smuklejsze profile bez straty wytrzymałości, a przy jednoczesnym zwiększeniu powierzchni przeszklenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas