Materiał Partnera Zabudowa kuchni krok po kroku

Zabudowa kuchni krok po kroku

Kuchnia stanowi centralny punkt każdego domu. Umieszczona jest obok salonu, często z nim połączona, lub pełni funkcję kuchni i jadalni jednocześnie. Żeby jednak była funkcjonalna, musimy dobrze ją zaplanować i zlecić wykonanie odpowiedniej firmie remontowej. Nasz projekt zależeć będzie przede wszystkim od tego, jak zamierzamy korzystać z kuchni oraz ilu mieszkańców liczy nasz dom.

Prace wykończeniowe

Nim przystąpimy do jakichkolwiek prac, konieczne jest dokładne wymierzenie kuchni z uwzględnieniem elementów wystających ze ścian. Zwróćmy też uwagę na rozmieszczenie gniazdek oraz włączników. Jeśli planujemy kuchnię na potrzeby budowy domu od podstaw, już na etapie projektu musimy wiedzieć, czego oczekujemy. Również w przypadku remontu możliwe będzie ich przeniesienie, pamiętajmy jednak, by zrobić to na początku.

Na podstawie dokładnych wymiarów pomieszczenia możemy planować rozmieszczenie mebli i urządzeń zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami. Pozwoli to nam też określić ilość potrzebnych materiałów – płytek i farby. Ważną kwestią jest wykonanie, które musi być poprawne, jeśli kuchnia ma być funkcjonalna. Zabudowę kuchni powinniśmy zlecić firmie budowlanej, która przeprowadzi zarówno prace wykończeniowe, jak i montaż mebli kuchennych. Szeroki zakres usług budowlanych oferuje Krys-Bud.

 Ważnym elementem planowania kuchni jest wybór materiałów. Najczęściej decydujemy się na układanie płytek ściennych i podłogowych. To dobre rozwiązanie, ponieważ kafelki są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wilgoć. Warto zastanowić się jednak nad mniej standardowymi materiałami jak na przykład tapety winylowe. Możemy zdecydować się też na panele podłogowe – ale wykonane z egzotycznego drewna odpornego na wodę.

Tę część prac wykończeniowych powinniśmy zaplanować jak najwcześniej, zwłaszcza jeśli kuchnia otwarta jest na inne pomieszczenia domu. Należy wówczas zadbać, aby aranżacja obu komponowała się ze sobą.

Funkcjonalna przestrzeń

Jeśli przeprowadzamy remont i zmieniamy aranżację kuchni, zastanówmy się, jak duże zmiany są nam potrzebne. Istnieje kilka zasad planowania zabudowy kuchni, których zachowanie pozwoli nam stworzyć w pełni funkcjonalną przestrzeń. Wytyczyć musimy poszczególne strefy robocze, to znaczy w odpowiedniej kolejności zamontować meble kuchenne i poszczególne urządzenia. Pozwoli to skrócić czas poruszania się po kuchni. Lodówka powinna znaleźć się obok zlewu, a ten od płyty grzewczej powinien być oddzielony blatem roboczym. Najlepiej, gdy znajdzie się on po obu stronach płyty grzewczej. Zmywarka musi być umieszczony w pobliżu zlewu i ociekacza.

W małym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się rozmieszczenie urządzeń w linii. Powierzchnię roboczą zwiększy wyspa, ale tylko jeśli możemy zachować między nią a blatami odległość około 1,2 m – inaczej, zamiast ułatwiać, będzie ona utrudniać pracę. W większych kuchniach możemy zdecydować na zabudowę w kształcie litery U, L lub G.

Opracowanie:

Krys-Bud Krystian Zaborowski

Nowa Huta 4

  • tel. 723 484 993

Podziel się