Materiał Partnera Zabezpieczenie surowego drewna – sprawdzone sposoby

Zabezpieczenie surowego drewna – sprawdzone sposoby

Impregnacja drewna to gwarancja długotrwałej i skutecznej ochrony surowych powierzchni. Bez właściwego zabezpieczenia deski szybko się wypaczą i utracą właściwości konstrukcyjne. Sprawdź, jak odpowiednio zaimpregnować drewno, aby służyło wiele lat w doskonałym stanie.

Zabezpieczenie drewna – dlaczego jest takie ważne?

Powierzchnie użytkowe są stale eksponowane na działanie wilgoci, promieniowania słonecznego, zmiennych warunków atmosferycznych oraz pleśni. Produkty do impregnacji i malowania to najlepsza forma ochrony przed czynnikami środowiskowymi, które prowadzą do zawilgocenia, niszczenia, i – w konsekwencji – pękania desek.

Jak impregnować drewno?

Impregnacja to proces polegający na aplikacji specjalnego preparatu na surową drewnianą powierzchnię. Impregnat wnika w głąb drewna, wzmacniając jego strukturę i przygotowując powierzchnię do nałożenia warstwy ochronnej, np. w postaci lakierobejcy. Zastosowanie wyrobu wykończeniowego to konieczność, jeżeli zależy nam na stworzeniu efektywnej powłoki protekcyjnej. Farba do drewna i lakierobejca nigdy nie powinny być nakładane na surową powierzchnię – to bardzo istotne dla uzyskania jednolitej i w pełni odpornej powłoki.

Dlaczego warto zabezpieczyć powierzchnię lakierobejcą?

Wodorozcieńczalne lakiery akrylowe, takie jak Bejcolak-Lazur od producenta Tukan, to produkty wolne od szkodliwych dodatków chemicznych i toksycznych substancji, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla użytkowników. Powierzchnie pomalowane bejcą są miłe w dotyku oraz zachowują naturalny kolor i strukturę drewna. Wybierając odpowiednią bejcę warto zwrócić uwagę na elastyczność powłoki – najlepiej, aby lakier tworzył na tyle giętką osłonę, aby w przypadku wgnieceń powierzchni nie doszło do jej odprysku.

Bardzo istotną korzyścią wynikającą z zastosowania lakierobejcy jest uzyskanie w pełni wodoodpornej drewnianej powłoki, która już po 2-3 dniach będzie w pełni odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Praktyczne wskazówki przed impregnacją

  • Przed zaaplikowaniem impregnatu drewno powinno zostać oczyszczone z kurzu i piasku oraz dokładnie odtłuszczone. Wilgotność drewna nie może być wyższa niż 15%.
  • Jeżeli impregnacja będzie przeprowadzana na drewnie już wcześniej pomalowanym, należy usunąć stare powłoki, odsłaniając surową powierzchnię. Impregnat musi mieć pełen dostęp do struktury drewna. Do oczyszczania powłok najlepiej wykorzystać gruboziarnisty papier ścierny, a następnie zmatowić powierzchnię papierem drobnoziarnistym.

Opracowanie:

Podziel się