Artykuł sponsorowany Wznowienie granic działki z Geospec Usługi Geodezyjne i Kartograficzne Sławomir Brożyna

Wznowienie granic działki z Geospec Usługi Geodezyjne i Kartograficzne Sławomir Brożyna

Inwestor, który rozpoczyna poszukiwania działki pod inwestycję deweloperską, powinien przeprowadzić szczegółową analizę jej stanu faktycznego i prawnego. Absolutną podstawą jest sprawdzenie lokalizacji graniczników. Jeżeli zaniedbasz tę kwestię i kupisz działkę przed wznowieniem znaków granicznych, może okazać się, że jej powierzchnia jest drastycznie mniejsza. Nie ryzykuj i skorzystaj z usług biura geodezyjnego.

Wznowienie granic działki – dlaczego jest potrzebne?

Działka to obszar wydzielony z otoczenia za pomocą linii granicznych, które są wyznaczane przez znaki graniczne (betonowe słupki z wyrytym od góry krzyżem). Pomimo że to właśnie one stanowią podstawę do zdefiniowania realnego obszaru działki, wielu inwestorów nie sprawdza ich widoczności w terenie. Zdarza się, że klienci przychodzą do biura geodezyjnego ze zleceniem wznowienia graniczników dopiero po zakupie działki. Pomimo że przepisy prawa nie wymagają weryfikacji danych zawartych w ewidencji gruntów, warto mieć świadomość, że wszelkie nieścisłości między stanem na gruncie a danymi zapisanymi w ewidencji, mogą nieść za sobą przykre konsekwencje, np. gdy okaże się że źle obliczona powierzchnia działki spowodowała, iż inwestor postawił dom na fragmencie działki drogowej. Jak wskazuje specjalista z firmy Usługi Geodezyjne i Kartograficzne Geospec Sławomir Brożyna, do takich sytuacji może dojść nawet po kilkunastu latach od budowy domu.

Kiedy wznowić granice działki i od czego zacząć?

Dane z ewidencji gruntów nie zawsze oddają stan faktyczny na gruncie, co oznacza, że zarówno powierzchnie działek, jak i ich kontury, mogą być niewiarygodne. W myśl prawa geodezyjnego i kartograficznego przesunięte lub zniszczone znaki graniczne mogą̨ zostać wznowione, jeśli istnieje dokumentacja umożliwiająca określenie ich pierwotnego położenia. Rolą geodety jest pozyskanie danych archiwalnych z zasobów geodezyjnych, które będą podstawą czynności wznowienia. Aby uchronić się przed ewentualnymi problemami rozgraniczeniowymi, zawsze warto zlecić geodecie sprawdzenie czy dane dotyczące przebiegu granic są w pełni wiarygodne.

Firma Geospec znajduje się w Głogowie w województwie dolnośląskim. Od wielu lat świadczy usługi z zakresu geodezji. Od początku istnienia działalność stawia na wysoką jakość i profesjonalizm. Zaufało im już wielu klientów – mamy nadzieję, że i Państwo zdecydują się na nawiązanie współpracy! W razie pytań pozostają do dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas