Artykuł sponsorowany Wykorzystanie kamienia jako dekoracji ogrodu

Wykorzystanie kamienia jako dekoracji ogrodu

Kamień jest ciekawym, estetycznym i popularnym materiałem do dekoracji ogrodu. Jego zaleta to wytrzymałość oraz dobra prezencja. Wykonuje się z niego różne elementy ogrodowe, np. specjalne schody, fontanny, oczka wodne, murki, ogrodzenia, ścieżki. Jednym z najciekawszych kamieni, wykorzystywanych w ogrodzie, są otoczaki.

Przykłady zastosowania kamienia w ogrodzie

Kamień można wykorzystać jako ścieżki ogrodowe lub oryginalne fontanny, co stanowi bardzo efektowne i trwałe rozwiązanie. Naturalne źródło będzie nawiązywać do stylu śródziemnomorskiego. Kamienne fontanny zachwycą każdego gościa. Z kamienia można wykonać różne ogrodzenia, murki, ścieżki. Wytrzymałe, kamienne ścieżki oraz podjazdy o nieregularnych kształtach staną się piękną ozdobą każdej posesji. Kamień można także dodać do oczek wodnych.

Niektórzy decydują się pokryć tym tworzywem powierzchnię grilla. Kamienny grill cechuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, skrajne temperatury, szkodliwe promieniowanie UV. Taki sprzęt nie wymaga uprzedniej impregnacji ani zabezpieczenia przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Innym ciekawym zastosowaniem dla kamienia są kamienne schody, np. prowadzące z tarasu do oczka wodnego, ogrodu. Najlepiej wykonać je z marmuru o ciepłej barwie lub odpornego na uszkodzenia, trwałego granitu. Kamienne schody z bazaltu zapewnią właściwości antypoślizgowe.  

Do ogrodu najlepiej wybierać kamienie o nieregularnym kształcie i dużych wymiarach – przypominających skały lub głazy.

Kopalnia kruszywa Topaz to jeden z największych producentów piasku, kamienia w województwie pomorskim. W ofercie mają m.in. kamienie dekoracyjne, polne, otoczaki. Każde z nich można łatwo wykorzystać do ozdoby domu i ogrodu.

Do czego przydają się otoczaki?

Otoczaki to kamienie o owalnym kształcie i gładkich, równomiernych krawędziach. Powstają na skutek obmywania przez wodę i szlifowania przez piasek, w którym się znajdują – w sposób naturalny. W przemyśle do ich powstania wykorzystuje się obróbkę mechaniczną (piaskowanie w specjalnych bębnach). Brak ostrych krawędzi to dobre rozwiązanie w momencie, gdy w rodzinie są małe dzieci. Mają one tendencję do upadania podczas zabawy na podłoże – otoczaki to gwarancja braku ran i posiniaczeń.

Otoczaki sprawdzają się dobrze jako otoczenie oczek wodnych lub przydomowych strumyków. Istnieje ich kilka rodzajów – greckie, czerwone, bazaltowe. Najpopularniejszy jest ten pierwszy, sprawdzający się jako wyjątkowa ozdoba w ogrodach Polaków. Aby otoczaki posłużyły wiele lat, należy o nie dbać i je impregnować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas