Artykuł sponsorowany  Wykonanie wykopów pod ławy fundamentowe – postaw na profesjonalizm i doświadczenie fachowców z firmy Bud-Mex

Wykonanie wykopów pod ławy fundamentowe – postaw na profesjonalizm i doświadczenie fachowców z firmy Bud-Mex

Prawidłowo wykonane fundamenty to niewątpliwie jeden z tych elementów budynku, który stanowi o trwałości i bezpieczeństwie całej jego konstrukcji. Oczywiście w zależności od rodzaju, wielkości i przeznaczenia budynku, zastosować można różnego rodzaju fundamenty. Nie da się jednak ukryć, że do najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie zalicza się ławy fundamentowe, których wykonanie, choć wydawałoby się stosunkowo proste, warto jednak zlecić doświadczonym fachowcom z firmy Bud-Mex.

Kilka słów o ławach fundamentowych

Podstawowym zadaniem fundamentu jest przeniesienie obciążeń ze ścian, stropów i dachu na grunt. Stąd też tak ważna przy budowie domu jest znajomość warunków geotechnicznych, informujących o poziomie wód gruntowych, głębokości przemarzania i rodzaju gruntu, na którym ma powstać budynek, pozwalająca zaprojektować odpowiedni rodzaj fundamentu. Warto jednak pamiętać, że choć istnieją różnego rodzaju fundamenty, to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w budynkach podpiwniczonych i niepodpiwniczonych lub garażach, powstających na gruntach o dobrej nośności, stanowią ławy fundamentowe. Nie należy przy tym zapominać, że wykonanie fundamentów, także ław, wymaga wiedzy i dysponowania odpowiednimi maszynami, a co za tym idzie prace tego typu warto powierzyć doświadczonym firmom budowlanym, takim jak Bud-Mex Zakład Ogólnobudwlany Grzegorz Brzezinski.

Wykopy pod ławy fundamentowe - zdaj się na firmę Bud-Mex

Ławy fundamentowe stosowane są przede wszystkim pod ścianami oraz rzędami słupów i można wykonywać je w gruncie lub szalunku systemowym. Dodatkowo warto pamiętać, że ze względu na kształt można wyróżnić ławy o przekroju prostokątnym, trapezowym lub schodkowym. Planując wykonanie ław fundamentowych niezbędna bardzo często okazuje się pomoc fachowców z firm takich jak Bud-Mex. Wynika to z faktu, że jedną z najważniejszych czynności przy powstawaniu ław, już po ich wytyczeniu i zniwelowaniu terenu, jest wykonanie wykopów pod fundamenty. Należy bowiem mieć świadomość, że jak mówi przedstawiciel firmy Bud-Mex –

Wykopy fundamentowe muszą spełniać szereg wymogów. Dlatego też przy ich wykonywaniu należy uwzględnić takie aspekty jak rodzaj wykopu (wąskoprzestrzenny lub szerokoprzestrzenny), planowana głębokość fundamentu (powinien sięgać poniżej strefy przemarzania gruntu, przy czym w zależności od rejonu Polski jest to głębokość od 90 – 140 cm), kształt wykopu, a także stopień nachylenia i zabezpieczenie ścian wykopu. Niezwykle istotne jest także to czy wykonujemy ławy na gruncie (szerokość wykopu powinna odpowiadać szerokości ław), czy też ławy w deskowaniu (tzw. szalunku), gdzie szerokość rowów musi być większa niż ław, aby dało się w nich wygodnie zamontować deskowanie.

W teorii wykop pod ławę fundamentową można wykonać ręcznie (np. łopatą), co jest jednak niezwykle czasochłonne i pracochłonne. Nie sposób także zapominać o sporych utrudnieniach w przypadku kłopotliwych znalezisk, takich jak np. spore i ciężkie kamienie, których ręczne wydobycie z wykopu wymagałoby niemało wysiłku. Stąd też doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firmy Bud-Mex, która oprócz budowy domów i wykonywania prac instalacyjno-budowlanych, świadczy także usługi koparką, które znacznie przyspieszają i usprawnią tego typu roboty ziemne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas