Artykuł sponsorowany Wszystko o czym musisz wiedzieć, kiedy planujesz remont mieszkania

Wszystko o czym musisz wiedzieć, kiedy planujesz remont mieszkania

Remont mieszkania, tak samo jak prace wykończeniowe w nowym mieszkaniu czy domu, wymaga solidnych przygotowań. Policzenie powierzchni, podjęcie decyzji odnośnie zakresu prac, obliczenie budżetu, wybór – z projektem czy bez, wreszcie wybór firmy budowlanej. Co tak właściwie powinieneś jeszcze wiedzieć, przed przystąpieniem do remontu mieszkania? Spróbujemy pomóc ci odpowiedzieć na te pytania.

Co najczęściej remontujemy?

Remont to nie zawsze wywrócenie całego domu do góry nogami. Bardzo często decydujemy się na to, by wyremontować tylko jedno, albo kilka pomieszczeń i zwykle jest to łazienka. Być może dlatego, że to najbardziej skomplikowane pomieszczenie w mieszkaniu. Bywa, że konieczna jest wymiana hydrauliki, prawie zawsze chcemy położyć nową terakotę i glazurę, albo wymienić sanitariaty. Fachowiec z firmy Usługi Remontowo-Budowlane Michał Męczkowski mówi, że przeciętnie decydujemy się na wymianę płytek w łazience do kilka do kilkunastu lat, bo na przykład te, które mamy przestały już być modne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że gruntowny remont łazienki to od dwóch do trzech tygodni pracy, w zależności od tego, jak duża jest łazienka, oraz jaki zakres prac chcemy zrealizować. Drugim pomieszczeniem, które często jest remontowane jest kuchnia. Malowanie ścian w pokojach też wykonywane jest dość często, choć nie zajmuje aż tyle czasu – zwykle wystarczą dwa do trzech dni na pokój, w zależności od jego wielkości. Układanie paneli i układanie podłóg zwykle zlecane jest przy wykańczaniu wnętrz nowych mieszkań, albo zaraz po zakupie mieszkania na rynku wtórnym, jeśli istniejąca podłoga z jakiegoś powodu nie odpowiada nowemu właścicielowi.

Jakie wątpliwości mają zleceniodawcy budowlanych usług wykończeniowych?

Najczęściej właściciele mieszkań, którzy chcą przeprowadzić remont, mają wątpliwości dotyczące wyboru materiałów i rozwiązań projektowych. Zlecanie projektu wnętrza przestało już być usługą przeznaczoną wyłącznie dla bardzo bogatych ludzi, coraz więcej z nas widzi oszczędności w dobrym zaplanowaniu remontu, bo jeśli jakieś problemy wyjdą w trakcie prac budowlanych, koszty poprawek często przekraczają koszt wcześniej sporządzonego projektu. Znalezienie godnej polecenia i polecanej firmy wykończeniowej też nie jest sprawą łatwą. Albo nie mają wolnych terminów, albo terminy te są bardzo odległe, albo boimy się o jakość wykonania. Na pewno z firmą taką trzeba zawrzeć umowę, w której określimy precyzyjnie termin rozpoczęcia i zakończenia prac, oraz kary umowne w przypadku opóźnienia w oddaniu mieszkania po remoncie. Należy też precyzyjnie określić zakres prac i zasady dotyczące gwarancji lub rękojmi, aby zobowiązać firmę do wykonania poprawek, gdybyśmy usterki dostrzegli już po odebraniu mieszkania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter