Artykuł sponsorowany Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o tynkach maszynowych

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o tynkach maszynowych

Tynki nakładane maszynowo to już nie tylko ciekawe i warte rozważenia rozwiązanie, ale i podstawowy sposób prowadzenia prac budowlanych w tym zakresie. Czemu zawdzięczają swoją popularność? Kiedy się opłacą? I co jeszcze warto o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury.

Czym są tynki maszynowe?

Najpopularniejszy podział tynków to ten ze względu na ich skład. Zaprawa może więc być m.in. gipsowa, wapienna czy cementowo-wapienna. Aby wybrać najlepszą dla siebie, musisz wiedzieć, czego od niej oczekujesz oraz jakie są wady i zalety każdej z nich.

Bez względu na to, co w tej kwestii postanowisz, pozostanie ci konieczność wyboru sposobu nałożenia tynku na ścianę. Można to zrobić tradycyjnie, a więc ręcznie lub z pomocą specjalnej maszyny, nazywanej powszechnie agregatem. To drugie rozwiązanie jest aktualnie popularniejsze. Oszczędza bowiem sporo czasu i miejsca.

Przygotowanie takiej zaprawy nie wymaga użycia betoniarki czy piasku. Tynki maszynowe powstają w wyniku połączenia gotowej, suchej mieszanki z wodą w agregacie, a nakłada się je za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych. Dzięki temu roboty budowlane idą o wiele łatwiej i sprawniej.

Kiedy zdecydować się na tynki nakładane maszynowo?

Maszynowe nakładanie tynków jest wygodniejsze od tradycyjnego, ale kwestią, która ma największe znaczenie w upowszechnieniu tej metody pracy, jest czas. Eksperci twierdzą, że w ciągu jednego dnia dzięki agregatowi można nałożyć nawet 100 metrów kwadratowych tynku. Żadne ręce, żadna paca ani żadna szpachla nie pozwoli ci na zbliżenie się do tego wyniku.

Przedstawiciel firmy Lux-Bud, której specjalnością są usługi budowlane, przyznaje, że z tynkami maszynowymi problem jest w zasadzie tylko jeden. Otóż agregaty do ich mieszania i nakładania są dość drogie. To koszt rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego takie rozwiązanie najbardziej opłaca się w przypadku dużych powierzchni. Wtedy czas zaoszczędzony na ich tynkowaniu jest wart swojej ceny, a nawet zrównuje się z kosztami tradycyjnego nakładania mieszanki.

Jak długo schną tynki maszynowe?

Pytanie o to, jak długo schną tynki maszynowe z agregatów, pojawia się często. Tak naprawdę w tej kwestii większe znacznie ma jednak skład samej zaprawy niż sposób jej nałożenia. Wpływ na to mają też warunki, w jakich dany tynk schnie. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą ci zoptymalizować ten proces i to na nich powinieneś się skupić. Tynki, bez względu na to, czy zostały nałożone tradycyjnie czy maszynowo, będą schły w podobnym tempie.

Masz już trochę podstawowych informacji na temat tynków nakładanych maszynowo. Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęci cię do dalszego zgłębiania tego tematu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas