Artykuł sponsorowany Wizja lokalna jako podstawa projektowania - MW Architektura

Wizja lokalna jako podstawa projektowania - MW Architektura

Praca biura architektonicznego, takiego jak MW Architektura to bardzo złożony proces. Zaczyna się on wcale nie przy biurku czy komputerze, ale w miejscu, w którym ma powstać projekt. To właśnie lokalizacja decyduje o wielu zmiennych niezbędnych do ujęcia w projekcie. Działka, na której ma powstać nowy budynek to podstawa, która inspiruje architekta, dyktuje warunki, które musi wziąć pod uwagę architekt i inspiracja.

Dlaczego jedne projekty domów są dobre, inne takie sobie?

Na pewno przechodząc się ulicami osiedli zauważyłeś, że jedne domy są takie, jakby były stworzone niemalże przez naturę, idealnie wpisują się w miejsce, inne zaś wyglądają jak klocki ustawione przez dziecko bez większego ładu. To właśnie różnica między projektami budynków, które powstały na bazie wizji lokalnej, czyli wizyty projektantów na danej działce, a takimi, które były po prostu wykupione z katalogu projektów już istniejących. Dobry projektant zawsze odwiedza miejsce projektu przed rozpoczęciem projektowania. Ogląda on okolicę, szuka ciekawych odniesień, które mogą zdecydować o ostatecznym kształcie lub wyglądzie projektu, bierze pod uwagę sąsiedztwo. To właśnie w tym miejscu zaczyna się projektowanie. Pierwsze wizje budynku, tego jak cały projekt mógłby wyglądać ostatecznie przychodzą do głowy właśnie z inspiracji miejscem. Najlepsze projekty to takie szyte na miarę nie tylko użytkownika, ale też całego otoczenia.

Architekt to także urbanista - projektując dom projektuje całą przestrzeń

Projektowanie jakiegokolwiek obiektu w przestrzeni publicznej to tworzenie nie tylko samego jednostkowego projektu. To współtworzenie ulicy, osiedla, miasta. Architekt to także po części urbanista, który ma za zadanie nie tylko dobrze wpisać projekt w potrzeby nowych właścicieli czy inwestorów, ale także zadbać o tak zwaną zasadę ładu przestrzennego. Wygląd całej przestrzeni powinien być spójny, zbyt wyróżniające się karykaturalnie budynki dają zwykle efekt odwrotny do zamierzonego - nie wzbudzają podziwu, a po prostu odstraszają. Dlatego tak ważne jest wpisanie projektu w przestrzeń tak, aby był on jej integralną częścią, pamiętając równocześnie o potrzebie nowatorskich rozwiązań i indywidualnego stylu. Profesjonalnym projektowaniem domów zajmuje się pracownia MW Architektura Marta Błaszczyk-Wietrzny mająca swoją siedzibę w miejscowości Nowy Sącz. Pracownia ta zajmuje się także projektami małej architektury i zagospodarowaniem terenu, a także projektami wnętrz i elewacji, projektami podziału fizycznego budynku oraz przeprowadzaniem nadzoru autorskiego.

Inspiracja to podstawa dobrego projektu

Już nawet starożytni wiedzieli, że miejsce może stać się inspiracją. Geniusz miejsca, jego duch, klimat i charakter powinien być podstawą do powstawania czegokolwiek, co trafiają do przestrzeni publicznej. Genius loci - duch miejsca, subtelna inspiracja, coś niedającego się zmierzyć i opisać. To właśnie te odczucia kierują rękami architektów, którzy tworzą najpiękniej wpisane w miejsce dzieła. Profesjonalizm i olbrzymia wiedza z bardzo wielu dziedzin jest absolutną podstawą stworzenia dobrego projektu, jednak to właśnie dopasowanie do miejsca tworzy te najbardziej niepowtarzalne i nietuzinkowe.

Opracowanie:

MW Architektura Marta Błaszczyk-Wietrzny

Nowy Sącz , Kraszewskiego 36

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas