Artykuł sponsorowany Wilgoć a posadzki epoksydowe

Wilgoć a posadzki epoksydowe

Decydując się na posadzkę epoksydową musimy pamiętać o bardzo ważnym aspekcie – odpowiednim przygotowaniu podłoża. Koncentruje się ono w dużej mierze na zabezpieczeniu przyszłej posadzki przed wilgocią, która potrafi narobić wielu problemów zarówno podczas wylewania posadzki, jak i w trakcie jej użytkowania. Sprawdź, w jaki sposób się przed nią uchronić!

Wilgoć – cichy zabójca posadzki z żywicy epoksydowej

Największym zagrożeniem dla każdej posadzki epoksydowej jest wilgoć. To przed nią musimy się w pierwszej kolejności zabezpieczyć. Chodzi tutaj przede wszystkim o wilgoć migrującą od gruntu w górę, w kierunku podłoża betonowego. Co istotne, zagrożenie to jest ciągłe – niezależnie od tego, czy akurat zakładamy posadzkę żywiczną, czy jesteśmy już w trakcie jej użytkowania. Niestety – wilgotne podłoże powoduje szybką dewastację powłoki żywicznej, a tym samym jej odspajanie.

Dlatego też tak ważne jest, by izolacja przeciwwodna została wykonana na wysokim poziomie, tuż przed samym wylaniem posadzki epoksydowej. Z tego powodu warto korzystać z usług firm wyspecjalizowanych w zakładaniu posadzek żywicznych, takich jak zakład produkcyjno-usługowy Michał Dziedzic.

Jak prawidłowo zabezpieczyć posadzkę epoksydową przed wilgocią?

Prawidłowe zabezpieczenie przeciwwodne stanowi papa zgrzewalna lub dwie warstwy folii budowlanej, którą zakłada się na beton podkładowy (nazywany w branży budowlanej „chudziakiem”). Na wykonane w ten sposób, prawidłowe zabezpieczenie przeciwwodne wylewa się właściwy beton posadzkowy.

Po wylaniu betonu posadzkowego należy odczekać przynajmniej 28 dni – dojrzewający beton traci w tym czasie wodę zarobową. Przed samym przystąpieniem do zakładania posadzki żywicznej mierzy się jeszcze wilgotność betonu. Powinna ona wynosić nie więcej niż 4%. W przypadku wodnych żywic epoksydowych możemy mówić o pułapie 6%. Jeżeli wilgotność betonu jest wyższa, należy poczekać kolejne kilka dni na jego dosuszenie.

Przygotowanie podłoża pod posadzkę epoksydową

Podłoże pod posadzkę epoksydową musi zostać przygotowane na wiele różnych sposobów – jednym z ważniejszych aspektów prac przygotowawczych jest odpowiednie wyrównanie powierzchni. W związku z tym, że grubość posadzki epoksydowej nie przekracza zwykle 3 milimetrów, każda nierówność będzie od razu dostrzegalna. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie ubytków i zastosowanie – tam, gdzie to potrzebne – specjalnej warstwy gruntującej, czyli mieszaniny żywicy z piaskiem. Do wyrównania stosuje się czasem także maty szklane (montowane przez zatapianie lub lekko rozpuszczane w żywicach).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter