Artykuł sponsorowany Więźba dachowa – z czego się składa i jaką wybrać?

Więźba dachowa – z czego się składa i jaką wybrać?

Jednymi z najbardziej popularnych typów konstrukcji dachowych montowanych w domach jednorodzinnych są więźby dachowe. Ich główną rolą jest przenoszenie obciążenia z pokrycia dachowego. Od kształtu dachu zależy nie tylko wygląd domu, ale również ewentualna możliwość zagospodarowania poddasza. Co warto jeszcze wiedzieć o więźbie dachowej? Jakie są jej rodzaje i z czego jest skonstruowana? Przeczytaj nasz artykuł.

Z jakich elementów składa się więźba dachowa?

W skład najważniejszych elementów więźby dachowej wchodzą m.in., wiązar, murłata, płatew oraz łaty. Wiązar to element nośny konstrukcji dachu, który przenosi obciążenie na podpory główne. Rolą murłaty jest natomiast przenoszenie ciężkości z więźby dachowej na ściany.  Łaty są przybijane do krokwi i stanowią właściwą podstawę dla poszycia dachu. Z kolei płatew to część konstrukcji dachowej układanej w kierunku równoległym do jego kalenicy. Więźbę dachową możemy zamówić np. w Tartaku Usługowym Janusza Kiełkowskiego, który oferuje trwałe, przycięte na wymiar i ostrugane elementy drewniane.

Rodzaje więźb dachowych

W budownictwie stosuje się kilka rodzajów więźb dachowych, takich jak:

  • Więźba krokwiowa – stosuje się ją, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza 6 m, a nachylenie połaci dachowej nie jest większe niż 40 - 60 stopni. Rolę elementu nośnego pełni para krokwi połączonych ze sobą w kalenicy, o długości nie dłuższej niż 4,5 m.
  • Więźba jętkowa jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie rozpiętość między ścianami zewnętrznymi przekracza 6 m. W projekcie każda para krokwi rozparta jest w połowie ich długości poziomym elementem zwanym jętką. Pozwala to na wykonywanie dachów o rozpiętości do 11 m.
  • Więźba płatwiowo-kleszczowa – stosuje się ją, gdy rozpiętość dachu nie jest większa niż 12 m. Wykorzystywane wówczas krokwie posiadają dodatkowe podparcie w połowie rozpiętości płatew pośrednich.

Jaki materiał na więźbę dachową wybrać?

Najczęściej konstrukcje dachowe budowane są z tarcicy iglastej, czyli sosny i świerku. Rzadziej z modrzewia w postaci belek, desek, łat czy krawędziaków. Drewno na więźbę dachową powinno być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane, najlepiej metodą ciśnieniową. Jego klasa powinna być zgodna z tą ustaloną w projekcie, zazwyczaj co najmniej C 24. Jeśli chodzi o krokwie i belki, to powinny być one nieco dłuższe, ponieważ pozwoli to na późniejsze dopasowanie ich do rzeczywistych wymiarów. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas