Artykuł sponsorowany Wady i zalety konstrukcji stalowych

Wady i zalety konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe od dłuższego czasu są bardzo chętnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Nawet odwiedzając ulubione markety korzystamy z obiektu, który powstał w formie stalowej konstrukcji. Dzisiaj chcemy nieco bliżej przyjrzeć się zagadnieniu konstrukcji ze stali. Omówimy szczegółowo wady i zalety tego typu budowli, które dla wielu osób są najbardziej racjonalnym i ekonomicznym rozwiązaniem.

Jakie są zalety konstrukcji stalowych?

Fundamentalną zaletą konstrukcji stalowych jest ich wytrzymałość. Jak dobrze wiadomo stal pod wieloma względami przewyższa inne materiały budowlane. Przede wszystkim wykazuje większą wytrzymałość oraz dużą sprężystość. Ponadto ma najbardziej korzystny stosunek ładunku do masy konstrukcji nośnej. Co to oznacza? Konstrukcje ze stali są najbardziej efektywne w przypadku szeroko rozpiętych, wysokich czy też bardzo smukłych obiektów. Oprócz tego świetnie sprawdzają się w przypadku budowli, które mają być przenoszone podczas użytkowania.

Raz jeszcze należy podkreślić wysoką jakość stali jako surowca budowlanego. Jej cechy jakościowe zmieniają się w bardzo wąskim zakresie. Gwarantują to nieustanne kontrole jakościowe produkcji. Ponadto gotowe konstrukcje stalowe są kontrolowane nie tylko w warsztacie, ale także na placu budowy. Ich właściwości są monitorowane od fazy projektu, aż do wytworzenia produktu końcowego.

Kolejna zaletą, jaką wykazują konstrukcje stalowe, jest krótki czas budowy oraz szybka gotowość do użytkowania. Ponadto warto zwrócić uwagę na niższe koszty kapitałowe. Konstrukcje ze stali mogą być stawiane niezależnie od warunków pogodowych. Sprzęty potrzebne do ich budowy nie zajmują wiele miejsca. A co najważniejsze konstrukcja może udźwignąć maksymalny ciężar natychmiast po zakończeniu budowy.

Niezaprzeczalną zaletą konstrukcji stalowych jest możliwość ich późniejszej modyfikacji. Ponadto tego typu budowle pozwalają na przeprowadzenie adaptacji pod kątem zmieniających się wymagań. Można zatem dokonać w ich obrębie wzmocnień, zamontować kolumny, nośniki, podstawienia czy mocowania innych części konstrukcyjnych. Konstrukcje ze stali są także proste w naprawie po ewentualnym uszkodzeniu. Uszkodzone elementy mogą być w prosty sposób wymienione na nowe.

Wyłączone z użytkowania konstrukcje mogą trafić na złom. Ich części są następnie przetwarzane w procesie produkcji stali jako cenny surowiec, który nie pozostawia odpadów. Środki uzyskane ze złomowania są w stanie pokryć część kosztów wyburzenia konstrukcji.

Jakie są wady konstrukcji stalowych?

Jest ich co prawda niewiele, ale z pewnością warto zwrócić na nie uwagę. W pierwszej kolejności należy pamiętać, że konstrukcje stalowe ulegają korozji. Aby jej zapobiec konieczne jest zastosowanie odpowiedniej i regularnej ochrony antykorozyjnej. Nie są to zatem konstrukcje w 100% bezobsługowe. Ponadto konstrukcje stalowe wykazują dosyć niską odporność ogniową. Dlatego w budynkach opartych na tego typu rozwiązaniach konieczne jest wdrożenie właściwego systemu przeciwpożarowego.

Tak naprawdę liczba zalet jest przytłaczająco duża w porównaniu do pewnych mankamentów omawianych konstrukcji. Wybierając sprawdzoną firmę, która posiada doświadczenie w kwestii projektowania i budowy konstrukcji stalowych, możemy mieć gwarancję, że stworzone obiekty będą odpowiednio zabezpieczone przed korozją i ogniem. Współpracując z firmą Anrys z Rzeszowa, która posiada wieloletnie doświadczenie w budowie konstrukcji stalowych, możecie mieć pewność, że realizacja projektu odbędzie się zgodnie z rygorystycznymi normami jakościowymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas