Materiał Partnera Wadliwa kostka brukowa?

Wadliwa kostka brukowa?

Aranżacja i wykonanie wszelkich prac w otoczeniu nieruchomości wymaga niezwykłej cierpliwości. Należy dokładnie wybrać rośliny, dodatki oraz materiał, z którego zrobiony będzie wjazd, taras i ścieżki. Często zdarza się, że po ukończeniu wszystkich prac, znajdujemy defekty, które burzą wizję pięknej posiadłości. Jednym z tych mankamentów mogą być białe plamy na nowo założonej kostce brukowej. Dlaczego powstają i czy da się je usunąć?

Czym są białe plamy na kostce brukowej?

Często zdarza się, że na kostce brukowej betonowej powstają białe plamy. Warto wiedzieć, że nie świadczą one o tym, iż materiał użyty do wykończenia nawierzchni był słabej jakości. Te białe plamy na kostce to jest zwyczajny osad wapienny zwany również wykwitem. Jak wiadomo, kostka stworzona z betonu tak, jak inne elementy betonowe stale pracuje. Jednym ze składników używanych do produkcji bruku jest cement, który zawiera związki wapnia tj. wodorotlenek wapnia. Kiedy zachodzi proces wiązania oraz utwardzania betonu dochodzi do reakcji chemicznej między cementem a wodą, czego skutkiem są nowe związki chemiczne m.in. wolny wodorotlenek wapnia. W wyniku połączenia się danego związku z dwutlenkiem węgla, który znajduje się w powietrzu, powstaje na kostce biały osad. Warto przypomnieć, że beton może schnąć nawet do 3 lat i przez cały okres mogą pojawiać się wykwity. Co więcej, dodatkowo wpływ na białe plamy mogą mieć deszcze oraz rosa w przypadku, kiedy nawierzchnia wolno wysycha.

Jak usunąć wykwity?

Z reguły wykwity same znikają, zostają usuwane przez deszcze po określonym czasie. Jeżeli jednak nie chcemy czekać i zależy nam na nieskazitelnym wyglądzie posesji, można zastosować kilka rozwiązań. Pierwszym sposobem jest regularne mycie kostki za pomocą myjki ciśnieniowej. Kolejno niektórzy stosują piaskowanie, ale metoda ta jest bardzo pracochłonna i mało efektywna. Ostatnim, ale najtrudniejszym rozwiązaniem jest szlifowanie. Metoda ta wymaga niezwykłej precyzji i doświadczenia, ponieważ nieumiejętne jej zastosowanie powoduje pęknięcia i odpryski kostki. W sklepach dostępne są również preparaty chemiczne, których zadaniem jest wyczyszczenie nawierzchni, jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwany efekt.

Wykwity na kostce brukowej są naturalnym następstwem i nie należy się ich bać. Jeżeli niedoskonałości na nawierzchni budzą pewne wątpliwości, najlepiej jest skorzystać z porad specjalistów. Firma Super Bruk Michał Czyż od wielu lat zajmuje się sprzedażą oraz układaniem kostki brukowej w obrębie Torunia i Bydgoszczy. Niewątpliwie lata pracy, pozwoliły na dokładne poznanie wszelkich parametrów oraz zachowań materiałów służących do wykończenia nawierzchni zewnętrznych. W swojej ofercie firma ma również usługi związane z utrzymaniem oraz remontem dróg, a także chodników.

Podziel się