Artykuł sponsorowany W jaki sposób zbudowane są gonty bitumiczne?

W jaki sposób zbudowane są gonty bitumiczne?

Gonty bitumiczne zyskują nowe życie. Coraz więcej osób decyduje się na wybór tego wytrzymałego pokrycia dachowego. Wyróżniają się wysoką wytrzymałością przy stosunkowo niskiej cenie. Dodatkowo świetnie prezentują się na każdym dachu, zarówno tym o prostej konstrukcji, jak i bardziej skomplikowanej. Z czego powstają bitumiczne dachówki i czym się charakteryzują?

Czym jest gont bitumiczny?

Gont bitumiczny był powszechnie stosowany kilkadziesiąt lat temu. Nie jest to zatem nowy wynalazek. Wytwarza się go przy użyciu różnych rodzajów asfaltu z dodatkami. Gotowy produkt składa się kilku warstw. Podstawę stanowi część nośna składająca się z niezwykle wytrzymałego włókna szklanego. Masa bitumiczna może być wzbogacona różnymi dodatkami. Najczęściej stosuje się posypki mineralne nakładane na wewnętrzną stronę materiału. Podwyższają one wytrzymałość pokrycia dachowego. Papa poddawana modyfikacjom jest elastyczna, dzięki czemu bitumiczne pokrycia dachowe przyjmują różne kształty. Pokrycie może mieć formę trapezu, trójkąta bądź prostokąta. Do najpopularniejszych typów należy dachówka w kształcie rybiej łuski, która ma imitować ceramiczne i bardzo drogie pokrycie zwane karpiówką.

Właściwości gontów bitumicznych

Bitumiczne pokrycia dachowe wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne. Wytrzymują duże wahania temperatur, które w polskim klimacie zdarzają się wyjątkowo często. Dzięki wspomnianej już posypce mineralnej wierzchnia warstwa gontu jest chropowata, co zapobiega niekontrolowanemu zsuwaniu się śniegu w okresie zimowym. Dachówka bitumiczna jest stosunkowo lekka, dlatego nie ma obawy, że pokrycie dachowe dodatkowo obciąży więźbę.

Współczesny gont to produkt wyróżniający się wysoką klasą odporności ogniowej. Do budowy i wykończenia domów, w tym także dachów, nie powinno używać się łatwopalnych materiałów, ponieważ stanowią duże zagrożenie dla mieszkańców danego budynku. Dodatkowo bitumiczne połacie bardzo dobrze izolują hałas, jaki dochodzi z zewnątrz. W Polsce zdarzają się bardzo silne wiatry, które mogą uszkodzić powierzchnię dachu. Gont bitumiczny to produkt wytrzymujący bardzo silne podmuchy powietrza, nawet te osiągające 200 km/h.

Łatwy i szybki montaż

Montaż pokrycia dachowego to złożony proces. Eksperci z hurtowni Dachlux specjalizującej się w sprzedaży pokryć dachowych wysokiej klasy zapewniają, że gont bitumiczny wyróżnia się bardzo łatwym montażem:

Pokrycie dachowe musi być szczelne, dlatego dużą uwagę przywiązuje się do poprawnego położenia materiałów. Dachówki ceramiczne bądź betonowe są stosunkowo trudne w montażu. Inaczej jest w przypadku gontów bitumicznych, które nie wymagają wykorzystania wielu akcesoriów montażowych. Pokrycia bitumiczne można bardzo szybko położyć nawet na więźbie o skomplikowanej konstrukcji. Dodatkowo gonty bitumiczne występują w wielu różnych kolorach i kształtach, co pozwala dopasować je praktycznie każdej elewacji. Warto także wspomnieć o cenie. Gont należy do najtańszych pokryć dachowych, co przy tak wielu walorach odgrywa bardzo dużą rolę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas