Materiał Partnera W jaki sposób wyburzyć ścianę nośną i działową?

W jaki sposób wyburzyć ścianę nośną i działową?

Wyburzanie ściany działowej na ogół nie sprawia większych problemów. Jednak burzenie ściany nośnej jest już bardziej skomplikowane. Ściany działowe mają za zadanie dzielić duże wnętrza na mniejsze pomieszczenia. Z kolei ściany nośne są ważnym elementem konstrukcji budynku. Dzięki nim obciążenia budynku przenoszone są na jego fundamenty. Ze względów bezpieczeństwa nie powinieneś sam wyburzać ściany nośnej.

Wyburzanie ściany nośnej

Wyburzanie ściany nośnej związane jest z wieloma formalnościami, których nie można ominąć. Dikar Dariusz Kruszyński przypomina, że najpierw należy uzyskać opinię od architekta lub konstruktora budowlanego. Fachowiec oceni, czy w danej sytuacji wyburzenie ściany nośnej jest w ogóle możliwe. Sprawdzi, czy przez ścianę nie przechodzą przypadkiem instalacje. Wtedy nie wolno jej usunąć. Jeżeli wyburzenie ściany konstrukcyjnej jest jednak możliwe, opracuje projekt przebudowy. Trzeba ją zastąpić innym rodzajem konstrukcji wspierającej. Popularną alternatywą jest tzw. podciąg. Wykonany jest z żelbetu, drewna lub stali. Jeżeli ściana nośna była szeroka, konieczne będzie zainstalowanie kilku filarów lub belek. Na szczęście profesjonalny architekt może z nich uczynić dodatkowy atut wnętrza. Później musimy uzyskać zgodę urzędu miasta. Do wymaganej dokumentacji dołączamy aktualny i nowy plan mieszkania. Jeżeli wyburzamy ścianę w mieszkaniu, musimy otrzymać zgodę właściciela lub administratora bloku lub kamienicy.

Jak wyburzyć ścianę działową?

Wyburzanie ściany działowej w bloku jest o wiele mniej skomplikowane. Musimy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu. Szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w starym bloku lub kamienicy. Umówmy się na konsultację z architektem lub konstruktorem, aby wyraził swoją opinię. Samowola budowlana może mieć poważne konsekwencje. Strop może zacząć się uginać lub pękać.

Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową?

Pamiętajmy, że wyburzając ściany, poważnie ingerujemy w architekturę. Dlatego niezwykle ważne są odpowiednie przygotowania. Zanim przystąpimy do prac wyburzeniowych, starannie oczyśćmy pomieszczenie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, przenieśmy wszystkie meble i sprzęt do innego pomieszczenia. Jeżeli nie możemy tego zrobić, przynajmniej zabezpieczmy je dokładnie folią ochronną lub matę remontową. Powinniśmy również wynająć kontener na odpady budowlane. Wrzucenie ich do wspólnego kontenera jest nielegalne. Pamiętajmy o odzieży ochronnej z grubszego materiału. Niezbędne są maski przeciwpyłowe i okulary ochronne. Musimy się również zaopatrzyć w profesjonalne rękawice i buty. W wielu przypadkach przyda się też kask.

Opracowanie:

Dikar Dariusz Kruszyński

Wicko , Bursztynowa 2

Podziel się