Materiał Partnera W jaki sposób pielęgnować dach zielony wykonany w ekstensywnym systemie?

W jaki sposób pielęgnować dach zielony wykonany w ekstensywnym systemie?

System ekstensywnego zazieleniania to nowoczesna metoda tworzenia wyjątkowych, bezproblemowych dachów zielonych. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest przez właścicieli wielu obiektów użytkowych, a najczęściej domów jedno- i wielorodzinnych. Główną zaletą jest przede wszystkim możliwość ułożenia na każdym typie dachu, ale nie tylko. W jaki konkretnie sposób należy pielęgnować tego typu pokrycie?

Mało pracy, wiele satysfakcji

Do najważniejszych atutów zielonych dachów stworzonych w systemie ekstensywnym jest niewielki wkład pracy, jaką należy wykonać w ramach pielęgnacji takiego pokrycia. Okazuje się bowiem, że dzięki zastosowaniu specjalistycznej warstwy wegetacyjnej i innych rozwiązań pozwala na pełną samoregulację stanu roślinności. Stare rośliny obumierają, a w ich miejsce rozwijają się nowe, co kontrolowane jest poprzez właściwie dobrane mechanizmy. Należy jednak pamiętać, że w taki sposób funkcjonować mogą tylko odpowiednio przygotowane dachy zielone – mowa o wykonanych w tzw. ekstensywnym systemie zazieleniania.

Takim dachem jest pokrycie oferowane przez firmę Xero Flor, która wskazuje na najważniejsze kwestie związane z pielęgnacją roślinności znajdującej się w najwyższym miejscu budynku. Przede wszystkim nie powinno się wykorzystywać do tego celu żadnych herbicydów. Intensywne środki pielęgnacyjne nie są potrzebne w przypadku dachów zielonych wykonanych w systemie ekstensywnym i mogą jedynie zaszkodzić, dlatego bezwzględnie trzeba ich unikać. O czym jeszcze pamiętać przy wyborze takiego właśnie naturalnego pokrycia?

Podlewanie i nawożenie dachu zielonego

Istotną kwestią jest oczywiście dostarczenie właściwej ilości wody roślinom znajdującym się w fazie wzrostu. W tym celu właściciel dachu zielonego wykonanego w systemie ekstensywnego zazieleniania powinien przeprowadzić odpowiednie podlewanie. Dotyczy to całego dachu – zarówno zastosowane maty, jak i całe podłoże muszą wchłonąć odpowiednią ilość wody. Czynność tę powtarza się w pierwszych dwóch-czterech tygodniach, co pozwala roślinom osiągnąć optymalne warunki do wzrostu.

Takie przygotowanie w fazie wzrostu przeważnie całkowicie wyczerpuje konieczność podlewania dachu zielonego. Dzięki temu staje się on praktycznie bezobsługowy, co jest jego ogromną zaletą. Warto jednak również wspomnieć o nawożeniu. Wysiew nawozu nie musi być specjalnie częsty – wystarczy przeprowadzić go na wiosnę oraz jesień. W przypadku dachów zielonych w systemie ekstensywnym rekomendowanym rozwiązaniem jest użycie nawozu organicznego, który charakteryzuje się przedłużonym działaniem. Taka metoda pozwala na zapewnienie roślinom właściwych warunków i tym samym cieszenie się naturalnie wyglądającym i zdrowym dachem zielonym.

Opracowanie:

Xero Flor PL Sp. z o.o.

Leszno Dolne 35a

Podziel się