Artykuł sponsorowany W jaki sposób klasyfikuje się cegłę klinkierową?

W jaki sposób klasyfikuje się cegłę klinkierową?

W branży budowlanej używa się rozmaitych materiałów. Wśród nich wyróżnić można między innymi cegłę klinkierową. Materiał ten sprawdzi się podczas realizacji takich zadań jak wykończenie elewacji, stawianie kominów, a także wykonanie ogrodzeń i wykończenia wnętrz. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje cegły klinkierowej. Najczęściej materiał ten dzieli się ze względu na sposób jego produkcji. Sprawdź, w jaki sposób klasyfikuje się ten materiał budowlany.

Jakie są rodzaje cegły klinkierowej?

Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje cegły klinkierowej, a jednym z kryteriów podziału tego materiału jest metoda jego wytwarzania. Cegła tego typu może powstawać ręcznie lub maszynowo. W tym pierwszym przypadku cegła formowana jest w sposób ręczny, a następnie wypala się ją tradycyjnymi metodami. Ręcznie wyrabiany klinkier wyróżnia się wysoce estetycznymi walorami wizualnymi, a co za tym idzie, można go wykorzystywać w różnych pracach wykończeniowych, gdzie stawia się na aspekty dekoracyjne. Cegły klinkierowe formowane ręcznie mają chropowatą powierzchnię, dzięki czemu możną je zastosować we wnętrzach zaaranżowanych w różnych stylach. Co więcej, takie materiały budowlane wyróżniają się niepowtarzalnymi kolorami.

Z kolei cegły klinkierowe wyrabiane maszynowo to produkty, które znają uznanie wśród osób lubiących wykończenia budynków materiałami o identycznych parametrach. Taki klinkier ma powtarzalne wymiary, a na życzenie klienta powierzchnia materiału może być gładka albo chropowata. Dzięki temu sprawdzą się jako materiał do wykończenia elewacji nowoczesnych obiektów mieszkalnych. Takie cegły mogą mieć pełne wnętrza, aczkolwiek dostępne są też wersje perforowane, czyli takie, które mają dziury. Cegły pełne to gwarancja większej szczelności i sprawdza się np. podczas budowy kominów. Z kolei cegły perforowane o wymiarach 250 x 55 x 65 idealnie sprawdzą się do wykonania ogrodzeń. Dzięki nim obniżymy również koszty inwestycji.

Kolejną zaletą tego materiału jest to, że istnieje możliwość stworzenia go w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Na rynku dostępne są między innymi cegły w popularnych kolorach takich jak grafitowy bądź szary, ale również w tradycyjnym kolorze czerwonym. Warto też podkreślić, że cegły klinkierowe produkowane w sposób maszynowy są tańsze od cegieł ręcznie formowanych. Elewacja domów wykończona cegłą klinkierową, po uwzględnieniu kosztów utrzymania wbrew utartym opiniom może okazać się ekonomicznym rozwiązaniem.

Czym wyróżnia się cegła licowa?

Nieco innym typem są cegły licowe. Je również znajdziemy w asortymencie oferowanym przez firmę Tomi. Jednym z ich głównych parametrów jest mrozoodporność. Ponadto materiał ten może wyróżniać się np. tym, że powstaje w procesie wypalania gliny, jego nasiąkliwość jest równa lub mniejsza od 6% albo jego wytrzymałość na ściskanie przekracza 30 MPa. Licówki to klasyczne pełne cegły, które najczęściej wykorzystywane są do tworzenia ścian, murów oraz elewacji zewnętrznych. Taka cegła ma proste krawędzie. Na koniec warto dodać, że takie cegły określane są również jako płytki typu stare cegły, płytki elewacyjne, cegły na ścianę czy też płytki ceglane.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas