Artykuł sponsorowany Typowe usterki klimatyzatorów domowych

Typowe usterki klimatyzatorów domowych

Aby klimatyzatory domowe działały na pełnych obrotach bez usterek, należy zapewnić im okresowe przeglądy oraz konserwacje. Do nich zalicza się nabijanie czynnika chłodniczego, wymianę filtrów, ozonowanie (odgrzybianie), a także sprawdzanie szczelności układu chłodniczego. Ważna jest również kalibracja sterowników sprzętu. Co jednak, jeśli urządzenie ulegnie uszkodzeniu? Przede wszystkim należy wezwać wtedy dobrą pracownię serwisową. Poznaj najczęstsze usterki klimatyzacji domowej.

Nieefektywna praca klimatyzatora

Czego wynikiem jest nieefektywna praca klimatyzatora? Najczęściej jest to związane z zabrudzeniem filtra powietrza w jednostce zewnętrznej. Nagromadzony brud znacznie obniża prawidłowy obieg powietrza, które przepływa przez chłodnicę. Problem może dotyczyć także zatkanych otworów wentylatora oraz zbyt małej ilości czynnika chłodniczego. W takich sytuacjach pracownia serwisowa przeprowadzi próbę szczelności azotem technicznym oraz wykona usługę nabijania klimatyzacji.

Aby szybko wykryć przyczynę usterki, warto kupować sprzęty, które ostrzegają o awariach. Podobnie jak nowoczesne pralki powinny one na panelu wyświetlać kody błędów, które objaśnione są w instrukcjach.

Nieudane próby włączenia klimatyzatora

Jeśli klimatyzator wewnętrzny nie chce się włączyć, może to świadczyć o dwóch najczęściej występujących usterkach. Pierwsza dotyczy awarii bezpieczników rozdzielni elektrycznej lub przewodów zasilających. Unieruchomione urządzenie może również wskazywać na uszkodzenie silnika wentylatora. Pamiętać należy o tym, że sprężarkę łatwo można przegrzać, dlatego istotne jest dobre kalibrowanie ustawień urządzenia i wykonywanie okresowych przeglądów nawet dwa razy w roku – przed okresem zimowym oraz letnim.

Jeśli klimatyzator działa, ale sprężarka rozrusza się i przestaje pracować, świadczyć może to o braku czynnika chłodniczego w urządzeniu. Najlepsze klimatyzatory posiadają na szczęście systemy ostrzegające, a także funkcje autokalibracji i samooczyszczania.

Wyciek wody z klimatyzatora

Wyciek wody z klimatyzatora to częsty problem, który jest prosty do usunięcia. Najczęściej ten typ awarii związany jest z niedrożnością odpływu. To wtedy zbyt dużo wody gromadzi się na tacy ociekowej. Wystarczy, aby profesjonalna pracownia zmodyfikowała instalację odpływu. Można zwiększyć jej przepustowość lub też pojemność tacy. Istotna ponownie jest kalibracja urządzenia. Klimatyzator działający poprawnie musi bowiem przy schładzaniu powietrza również je osuszać.

Nigdy nie bagatelizuj tego rodzaju awarii, ponieważ może ona doprowadzić do zalania przewodów elektrycznych urządzenia. Zawsze zgłaszaj się przy tym do pracowni, które mają uprawnienia również w wykonywaniu prac elektrycznych związanych z systemami klimatyzacyjnymi. Takie posiadają pracownicy firmy KLIMAT z Radzynia. 

Nieprzyjemny zapach z klimatyzatora

Jeśli z klimatyzatora wydobywa się niemiły zapach to znak, że czas przeprowadzić proces ozonowania. Polega on na wykorzystaniu specjalnego generatora ozonu. Gaz ten dociera do każdego elementu urządzenia, usuwając z niego mikroorganizmy. Przede wszystkim eliminowana jest pleść, bakterie, roztocza, wirusy, a także grzyby. To właśnie one są przyczyną nieprzyjemnego zapachu.

Jak często przeprowadzać ozonowanie? Najlepiej dokonywać tego dwa razy w roku przy przeglądach instalacji, agregatu zewnętrznego oraz klimatyzatorów wewnętrznych. Jest to ważne m.in. dla zabezpieczenia urządzenia przed uszkodzeniem tacy ociekowej oraz parownika. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas