Materiał Partnera Tynki wewnętrzne — charakterystyka, zastosowanie i zalety

Tynki wewnętrzne — charakterystyka, zastosowanie i zalety

Zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne jakiegokolwiek budynku wymagają zastosowania pewnego rodzaju systemów dociepleniowych, a także tynków zabezpieczających ich konstrukcję przed różnymi, szkodliwymi czynnikami. Skupiając się na wewnętrznej części budynku, czyli ścianach oraz sufitach, przyjrzymy się nieco bliżej rodzajom tynków wewnętrznych, jak również ich zastosowaniom oraz zaletom.

Podział tynków ze względu na ilość warstw

Zanim przejdziemy do konkretnej charakterystyki tynków wewnętrznych, skupiając się na ich rodzajach, należy wspomnieć, iż możemy je podzielić na takie, które są nakładane jednowarstwowo, dwuwarstwowo bądź też nawet trójwarstwowo. W pierwszym przypadku mowa jest o tynku cementowym nakładanym bezpośrednio na podłoże w celach zabezpieczających. Tynki dwuwarstwowe możemy z kolei podzielić na warstwę podstawową czyli obrzutkę oraz warstwę narzutową.

W przypadku tynków trójwarstwowych do wcześniej wymienionych warstw należy dołożyć także trzecią, warstwę wykończeniową, którą możemy wykonać z gipsu lub też gładzi szpachlowej. Dodajmy również, że tynki wewnętrzne mogą być nakładane ręcznie bądź maszynowo, a prace z tym związane warto zlecić firmie Mat-Tynk należącej do Mateusza Nowaka.

Tynki gipsowe oraz wapienne

Jeżeli chodzi o tynki wewnętrzne, to dzielą się one na kilka odmian. Podstawą, jeżeli chodzi o ten typ produktu budowlanego, są oczywiście tynki gipsowe, które charakteryzują się stosunkowo krótkim czasem schnięcia oraz brakiem konieczności nadmiernego szlifowania. Tynki gipsowe idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak pokoje, gdzie nie panuje zbyt duża wilgoć, a do ich zalet można niewątpliwie zaliczyć brak konieczności stosowania dodatkowych mas szpachlowych. Tynki wapienne to z kolei rozwiązanie, które składa się z wapna hydratyzowanego i idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których chcemy polepszyć mikroklimat, ponieważ dobrze przepuszczają one parę wodną.

Tynki cementowo-wapienne i gliniane

Wśród tynków wewnętrznych, które możemy zastosować zarówno w pomieszczeniach o dużej wilgotności takich jak chociażby łazienki, piwnice czy kuchnia bądź też w pomieszczeniach suchych prym wiodą tynki cementowo-wapienne. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także na oddziaływanie wilgoci. Zaletą tego rodzaju tynków jest również to, iż skutecznie zapobiegają one przedostawaniu się hałasów oraz są dobrym izolatorem ciepła. Ostatnim typem tynków wewnętrznych są tynki gliniane, które posiadają dobre właściwości plastyczne, a także charakteryzują się dużym współczynnikiem paroprzepuszczalności.

Opracowanie:

Mat-Tynk Mateusz Nowak

Słopnice 1259

  • tel. 518 999 398

Podziel się