Materiał Partnera Tynki maszynowe – czym są i kiedy się je stosuje?

Tynki maszynowe – czym są i kiedy się je stosuje?

Tynki to podstawowe materiały wykończeniowe po zakończeniu budowy budynków lub przy ich remoncie. Układane są one zarówno od wewnątrz, jak i na ścianach zewnętrznych. Ze względu na skład zaprawy wyróżnia się między innymi tynki wapienne, gipsowe oraz cementowo-wapienne. Mogą one być nakładane w sposób tradycyjny – narzucany – jak i też maszynowo przy użyciu specjalnych agregatów natryskowych.

Czym są tynki maszynowe?

Tynki maszynowe to tynki, które nakładane są za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych. Tynkarz nie musi zatem samodzielnie nabierać zaprawy i jej narzucać na powierzchnię, lecz wystarczy ustawienie pistoletu w odpowiedniej odległości – to maszyna pozwoli wyłożyć całą ścianę przygotowaną mieszanką. Ona tworzona jest z suchego proszku tynkarskiego, który łączy się z wodą w agregacie tynkarskim. Zarówno nakładanie tynku, jak i tworzenie zaprawy to procesy wysoce zautomatyzowane.

Obecnie tynkowanie maszynowe jest najlepszym sposobem wykańczania domów, mieszkań, biurowców czy innych obiektów. Nakładanie powinno nastąpić po zakończeniu etapu budowy zwanego stanem surowym zamkniętym, a także po zamontowaniu stolarki okiennej i drzwiowej. Gotowa powinna też być instalacja wodno-kanalizacyjna, sieć centralnego ogrzewania oraz instalacja elektryczna. Tynki maszynowe poprzedzają zatem bezpośrednio prace wykończeniowe. W swojej pracy nowoczesne agregaty tynkarskie wykorzystuje STANISŁAW JANIEC i jego firma tynkarska, która ofertę kieruje do klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych. Tynkami mogą być wykańczane w warunkach zakładowych nawet prefabrykaty betonowe.

Zalety tynkowania maszynowego

Tynki maszynowe to technologia dzisiaj niebywale przydatna i chętnie stosowana przez firmy remontowe. Dzięki niej wykańczanie wnętrz staje się nie tylko prostsze, ale i tańsze oraz szybsze. Tynki maszynowe ograniczają liczbę prac przy aranżowaniu ścian czy sufitów, a jeden sprzęt jest w stanie wyłożyć w ciągu dnia nawet 100 m2 powierzchni. Wszystko zależy jednak od jego parametrów użytkowych. W porównaniu z tradycyjnymi tynkami prace w oparciu o system maszynowy są nawet czterokrotnie krótsze. Istnieje możliwość wybrania zarówno zapraw gipsowych, jak i cementowo-wapiennych oraz wapiennych.

Oprócz tego dużą zaletą tynku maszynowego jest jego jakość. Niewielka ilość warstw oraz świetne przyleganie do powierzchni wpływa na ograniczenie zużycia zaprawy. Koszty remontu, zwłaszcza wielkopowierzchniowego obiektu mogą dzięki temu zostać znacznie zoptymalizowane. Agregaty tynkarskie są przy tym proste w składowaniu i transportowaniu. Nie trzeba zatem przewozić ciężkich betoniarek oraz dodatkowego osprzętu, w tym elektronarzędzi do mieszania zaprawy.

Tynkowanie maszynowe w 3 krokach

Tynkowanie maszynowe różni się nieznacznie przy dobraniu określonej zaprawy. Tynki gipsowe, wapienne i wapienno-cementowe wymagają bowiem nałożenia innej liczby warstw. Sam proces nakładania i wykańczania przebiega jednak podobnie.

W pierwszym etapie firma tynkarska musi przygotować powierzchnię ścian czy sufitów, usuwając z niej luźne płaty starego tynku czy elementy kruszejącego muru. Im bardziej wygładzona i równa powierzchnia robocza, tym lepiej. Kolejnym krokiem jest przygotowanie zaprawy oraz rozpoczęcie procesu narzucania maszynowego. Istotna jest przy tym równomierność oraz wykonanie takiej liczby warstw, jaką rekomenduje producent danej zaprawy. Końcówka pistoletu natryskowego powinna zaś być skierowana do wykańczanej powierzchni pod kątek 60-90 stopni i w odległości 15-40 cm.

Po narzuceniu tynku wygładza go się łatą „H” oraz innymi narzędziami tynkarskimi np. pacą blichówką. Wcześniej dla lepszego efektu nałożony tynk należy delikatnie zwilżyć wodą. Po zastygnięciu firma remontowa może zaś przejść do aranżowania ścian farbami i innymi materiałami wykończeniowymi. 

Opracowanie:

Stanisław Janiec

Wykroty , Stawowa 15A

  • tel. 506 306 494

Podziel się