Artykuł sponsorowany Technologia cięcia płyt wielkoformatowych. Co warto wiedzieć?

Technologia cięcia płyt wielkoformatowych. Co warto wiedzieć?

Od wielu lat wyjątkową popularnością cieszą się płyty wielkoformatowe. Zdobią podłogi w kuchniach, korytarzach i salonach. Wymagają one jednak specjalnej obróbki, która stanowi spore wyzwanie dla glazurnika. Samo przecinanie i wycinanie pożądanych kształtów stanowi problem, który wymaga m.in. doboru odpowiedniej przycinarki i akcesoriów uzupełniających. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie urządzenie.

Przecinarki ręczne do glazury

Przecinarki przeznaczone do pracy z płytami wielkogabarytowymi muszą pozwalać na zastosowanie większych, sił cięcia oraz łamania, dostosowanych do ich specyfiki. Muszą być bardziej wytrzymałe niż urządzenia do mniejszych płytek. Konieczne jest również dobranie rozwiązania do danej długości i grubości płytek. Glazurnik musi wybrać sprzęt, który zapewni wysoką precyzję prowadzenia ostrza.

Cięcie płyt wielkoformatowych z wykorzystaniem przecinarek ręcznych może być trudne w przypadku płytek wielkoformatowych. Długie cięcie wymaga zachowania wyjątkowej staranności, by uzyskać solidne wykonanie. Proste cięcie można jednak wykonać w ten sposób. Wiele urządzeń jest bowiem wyposażonych w łamacze o odpowiednim nacisku oraz podwójne zestawy prowadnic, które są odporne na zginanie. Taka przecinarka doskonale sprawdza się w cięciu płytek ceramicznych, w szczególności gresu porcelanowego, ciągnionego oraz klinkieru. Zespół łamacza jest obsługiwany często przy użyciu jednej ręki, dzięki czemu gwarantuje to wykonawcy znaczną kontrolę nad obrabianą płytką. 

Z pewnością z płytkami o większych rozmiarach należy obchodzić się niezwykle delikatnie i precyzyjnie. Jak wskazują firmy WSsystem Glazurnik-Narzędzia, konieczne jest znalezienie przecinarki, która jest na tyle długa, by zagwarantować pewne oraz stabilne cięcie. Obróbka dużych płyt musi przebiegać dokładnie, od krawędzi, za pomocą jednego, zdecydowanego, oraz płynnego ruchu.

Przecinarki elektryczne do glazury

Przecinarki elektryczne, profesjonalne maszyny do cięcia glazury,  są znacznie wygodniejsze. Ważne, by były one mobilne, łatwe w transporcie i montażu w miejscu wykonywania prac. W przypadku dużych płytek wykorzystywane są pilarki z tarczą diamentową. Jej wybór jest kluczowy, należy odpowiednio dobrać rodzaj oraz model akcesorium. Ważne są jakość i twardość segmentu, który w materiale poddawanym obróbce będzie wolno ścierał się i odsłaniał nowe ziarna diamentów.

Popularne są szczególnie urządzenia o długości cięcia 100-120 cm, które są kompromisem między mobilnością a parametrami roboczymi. Są one często wyposażone w elementy, które poszerzają blat roboczy lub pozwalają na unieruchomienie ciętej płytki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter