Materiał Partnera Taras domu jednorodzinnego z kostki brukowej

Taras domu jednorodzinnego z kostki brukowej

Niemalże każdy projekt domu jednorodzinnego zakłada budowę tarasu od strony ogrodu. Najchętniej w tym celu wybierane są deski kompozytowe oraz różnych gatunków obrobiona tarcica. Niekiedy inwestorzy stawiają też na niebywale trwałe płyt kamienne np. z piaskowców lub granitu. Tańszym, ale równie pięknym rozwiązaniem i znacznie solidniejszym od tarasu deskowanego jest stworzenie go w wersji z kostek brukowych.

Kostka brukowa na taras – jaką wybrać?

Pomysłów na wygląd tarasu ogrodowego z kostki brukowej może być wiele. Dostępne są zarówno materiały idealne dla konstrukcji w stylu skandynawskim, dworskim, wiejskim czy industrialnym, jak i awangardowym i nowoczesnym. Wszystko zależy od rodzaju kostek, a także od samego projektu.

Jeśli chodzi o kostki, obecnie poleca się kupować na taras zarówno standardowe szare cegiełki, jak i też kostki granitowe. Przestrzeń może być także wybrukowana przy użyciu różnego rodzaju dekoracyjnych wyrobów. Najlepsi producenci oferują bowiem kostki w różnych wymiarach, kolorach, odcieniach oraz fakturach. Popularne są bruki antracytowe, bruk postarzany, a także kostki łupane. Różnorodność jest olbrzymia i warto ją wykorzystać przy projektowaniu tarasu.

Kolory i kształty kostek można ze sobą bowiem łączyć, uzyskując ciekawy efekt. Warto w projekcie uwzględniać też powierzchniowe systemy oświetleniowe, mech dekoracyjny, korę drzewa, dekoracyjne białe kamyczki, szkło dekoracyjne, a także ozdobne krzewy i trawy. Poleca się też wykorzystywać granitowe palisady. Wiele ciekawych i niestandardowych rozwiązań proponuje swoim klientom Rafał Dziemiach i jego zespół brukarzy, którzy tworzą firmę NEOBAU. Gwarancja solidnych tarasów brukowych, które zachwycą każdego, zapewniona.

Projektowanie tarasu z kostek

Taras z kostek musi być dobrze zaprojektowany. Pracownia brukarska zawsze przeprowadza wizję lokalną, która pozwala określić warunki techniczne do przeprowadzenia inwestycji. Określi ona również z klientem jego potrzeby oraz gusta. Taras można stworzyć z kostek na setki sposobów. Często inwestorzy proszą o konstrukcje wielopoziomowe ze schodkami i obrzeżami pofalowanymi, o tarasy na poziomie trawnika czy też o tarasy niestandardowe z wykorzystaniem wielu ozdobnych materiałów, w tym wspomnianych traw, krzewów oraz kamyczków dekoracyjnych.

Istotne jest też zwrócenie uwagi na kolor kostek i ich fakturę. Sposób ułożenie w dużej mierze wpływa na wzór. Taras może przypominać zarówno piękną mozaikę, jak i też monolityczny prostokąt bez wyraźnych łączeń między kosteczkami. Projekt ważny jest zatem po to, by tworzona konstrukcja była efektowna, solidna oraz trwała na lata. Taras powinien być bowiem wyłożony kostkami brukowymi lub granitowymi o dużej wytrzymałości na obciążenia statyczne i dynamiczne, na mróz, promieniowanie UV, zabrudzenia czy też na wilgoć.

Etapy tworzenia tarasu z kostki brukowej

Po wizji lokalnej, stworzeniu projektu oraz zamówienie materiałów budowlanych, firma wykonawcza przechodzi do złożonych prac montażowych, które niekiedy trwają zaledwie jeden dzień. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie terenu oraz przeprowadzenie korytowania gruntu. Taras z kostki brukowej nie powinien być przy tym stawiany na wgłębieniu, niecce lub na wilgotnym gruncie. W takich przypadkach istotne jest przygotowania ziemi poprzez jej odwodnienie czy utwardzenie. Dopiero taki teren może mieć wykonaną pierwszą warstwę podbudowy. Jej tworzenie ważne jest zaś dla stabilności tarasu, a także dla odpowiedniego odprowadzania wody.

Po zakończeniu prac nad podbudową wykonawca będzie zaś mógł przystąpić do wykonania obramowania, układania kostki brukowej, a także spoinowania tarasu. Ostatnie etapy to zagęszczanie konstrukcji, jej oczyszczanie, a na koniec impregnowanie.

Zalety budowy tarasy z kostek brukowych

Zalet budowy tarasu z kostek brukowych jest wiele. Zaliczyć można do nich między innymi:

  • niskie koszty inwestycji,
  • trwałość tarasu na wiele lat,
  • brak konieczności konserwowania tarasu,
  • prostota utrzymania czystości kostek brukowych,
  • niemalże nieograniczone możliwości projektowe,
  • uniwersalne zastosowanie,
  • świetne odprowadzanie wody i szybkie suszenie po deszczu,
  • wysoki stopień antypoślizgowości. 

Opracowanie:

Neobau Rafał Dziemiach

Lipsk , Szkolna 5 lok. 15

Podziel się