Materiał Partnera Sztywne poszycie dachu czy łaty i kontrłaty?

Sztywne poszycie dachu czy łaty i kontrłaty?

Ułożenie pokrycia dachowego wymaga zainstalowania na więźbie dachowej odpowiedniej struktury nośnej, która zapewni właściwą sztywność oraz pozwoli na zamocowanie poszczególnych elementów. Możliwe jest zarówno wykonanie poszycia sztywnego, jak i systemu łat i kontrłat. Rodzaj wybranego rozwiązania powinien odpowiadać typowi wybranego przez inwestora pokrycia.

 

Popularne rodzaje pokryć dachowych

Rodzaj pokrycia dachowego ma bardzo duży wpływ zarówno na wygląd budynku, jak i na komfort jego użytkowania. Do najczęściej wybieranych rodzajów pokryć dachowych należą różne rodzaje pokrycia z blachy. Jest to zarówno blacha płaska, jak i trapezowa, a także blachodachówka czy cieszące się rosnącym zainteresowaniem panele z blachy. Wielką popularność zyskała również niezwykle wytrzymała i atrakcyjna wizualnie dachówka ceramiczna. Wielu inwestorów decyduje się również na pokrycia z papy termozgrzewalnej – wyjaśnia fachowiec z firmy Pimar, która zajmuje się dostarczaniem pokryć dachowych. 

Z różnymi typami pokrycia wiążą się rozmaite korzyści, jakie można dzięki nim uzyskać. Dachówki ceramiczne są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Problemem jest jednak wysoki koszt, konieczność zastosowania wzmocnionej więźby dachowej ze względu na dużą masę tego materiału oraz dość skomplikowane prace dekarskie przy jego układaniu. O wiele tańsza, a jednocześnie bardziej wytrzymała jest blacha dachowa. Zapewnia ona dobrą estetykę i niezłe własności użytkowe, nie jest jednak tak trwała, jak dachówka ceramiczna. Pokrycia z papy są wprawdzie najmniej kosztowne, lecz jednocześnie w większym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne. Nie zawsze zapewniają też odpowiednią estetykę.

Wybrany typ pokrycia dachowego ma również decydujący wpływ na rodzaj potrzebnej do jego ułożenia konstrukcji.

 

Pokrycie dachu a rodzaj konstrukcji nośnej

Strukturę każdego dachu stromego stanowi więźba dachowa. Do mocowania pokrycia dachowego potrzeba jest jednak odpowiednia konstrukcja nośna. Możliwe są dwa rozwiązania, ściśle połączone z rodzajem pokrycia, jakie ma zostać ułożone: pełne deskowanie lub system łat i kontrłat.

Pełne deskowanie oznacza pokrycie całego dachu płaską konstrukcją mocowaną do więźby dachowej. Tradycyjnie była ona wykonywana z desek, jednak obecnie wykorzystuje się płyty drewnopochodne, ze względu na bardziej jednolitą powierzchnię i mniejszą pracochłonność prac. Pełne deskowanie jest konieczne, jeśli dach ma być kryty materiałem bitumicznym – papą lub gontem bitumicznym. Jest potrzebne również przy montażu membran dachowych oraz blachy płaskiej. Deskowanie wykonuje się niekiedy również na dachach, które mają być kryte dachówką, jednak jest to rozwiązanie stosowane tylko przy budynkach o bardziej skomplikowanej bryle, ponieważ zwiększa masę i obciążenie całej konstrukcji.

Łaty i kontrłaty to rodzaj listew, które są mocowane do więźby dachowej. Kontrłaty są układane na membranie wstępnego krycia i przytwierdzane równolegle do krokwi dachowych. Na nich są prostopadle umieszczane łaty. Rozstaw łat powinien być ściśle dopasowany do rodzaju pokrycia i rozmiarów jego poszczególnych elementów, tak by ułatwić ich stabilne mocowanie.

Łaty i kontrłaty układa się na dachach, które mają być kryte dachówką ceramiczną lub cementową. Używa się ich także na dachach krytych blachą trapezową, blachodachówką czy panelami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas