Artykuł sponsorowany Szkieletowe domy drewniane. Podstawowa terminologia

Szkieletowe domy drewniane. Podstawowa terminologia

Szkieletowe domu drewniane cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są tańsze i szybsze w budowie, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zapewniają taki sam komfort jak domy tradycyjne. Przed podjęciem decyzji o budowie domu szkieletowego warto wiedzieć o nim jak najwięcej. W tym tekście przybliżymy kilka podstawowych pojęć, których znajomość przyda Ci się niezależnie od tego, na jaki dom się zdecydujesz!

Szkieletowy dom drewniany – czym jest?

Zaczynamy od podstaw, czyli od wyjaśnienia, na czym polega technologia budowy szkieletowych domów drewnianych. Nie jest to żadna nowość. Rozwiązanie to od dawna z powodzeniem wykorzystują Amerykanie i Kanadyjczycy. Z tego powodu mówi się niekiedy o „domach kanadyjskich”.

Konstrukcja opiera się na szkielecie z drewna – wyjaśnia specjalista z przedsiębiorstwa Ligar. – Ten szkielet wypełniamy lekkimi płytami, które stanowią ściany i strop. Taką konstrukcję można ocieplić aż do osiągnięcia parametrów domu pasywnego. Może być ogrzewana konwencjonalnie, ale też przez rekuperację czy pompę ciepła. Dom szkieletowy, choć różni się konstrukcją, daje wszystkie możliwości typowego domu murowanego.

Dzięki szkieletowej budowie prace są znacznie szybsze i łatwiejsze, podobnie jak transport materiału na budowę. Szkieletowe domy drewniane są tańsze od domów murowanych o tym samym metrażu. Dowolność wykończenia sprawia, że dom szkieletowy może wyglądać zupełnie zwyczajnie.

Powierzchnia domu szkieletowego – jak się ją mierzy?

Fachowcy operują kilkoma pojęciami, które służą do określania powierzchni domu. Wyróżnia się powierzchnię zabudowy, powierzchnię całkowitą, a także powierzchnię netto. Warto znać te terminy, aby mieć pewność, że obie strony mówią o tym samym. Czym różnią się te trzy powierzchnie domu szkieletowego?

Powierzchnia zabudowy to teren, który zajmie wykończony dom szkieletowy. Jest mierzona po zewnętrznych ścianach budynku. Nie obejmuje natomiast schodów, wiat, tarasu czy jego zadaszenia.

Powierzchnia całkowita to suma powierzchni w domu. Wliczają się tu wszystkie kondygnacje, od podpiwniczenia po poddasze. Obejmuje także grubość ścian i ich wykończeń zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Powierzchnia netto to powierzchnia całkowita, od której odejmuje się powierzchnię, którą zajmuje konstrukcja, a więc grubość ścian wraz z tynkami i wszelkimi okładzinami. Jest to suma wolnych powierzchni na wszystkich kondygnacjach, a więc faktyczna powierzchnia, jaka będzie do dyspozycji w wykończonym domu.

To tylko kilka z najważniejszych pojęć związanych z domami szkieletowymi. Przygotowując się do budowy, warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej, a w razie wątpliwości zasięgnąć wiarygodnych informacji u ekspertów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas