Artykuł sponsorowany Systemy dachów zielonych. Charakterystyka

Systemy dachów zielonych. Charakterystyka

Architekci i projektanci sięgają po coraz to nowsze rozwiązania o ekologicznych właściwościach. Postępująca urbanizacja przyczynia się bowiem do degradacji środowiska, dlatego tak ważne jest poszukiwanie możliwości poprawy klimatu i tworzenie nowych terenów zielonych w miastach. Do tego właśnie służą systemy zielonych dachów. Czym się one charakteryzują i dlaczego zyskują na popularności?

Czym jest zielony dach?

Zielony dach to – jak sama nazwa wskazuje – nasadzenia zieleni zakładane na dachach budynków. To rozwiązanie szczególnie popularne w miastach, gdzie ilość terenów zielonych kurczy się z roku na rok. Zieleń na dachu tworzy przyjazny mikroklimat na silnie zurbanizowanym terenie oraz podnosi estetykę budynków. Rozróżniamy przy tym dwa rodzaje dachów zielonych:

Zielone dachy intensywne to ogrody urządzane na dachach budynków. - Mówi przedstawiciel firmy Green Flor, której specjalnością jest trawa z rolki oraz systemy zielonych dachów. - Tego typu nasadzenia składające się nie tylko z trawy, ale też kwiatów, krzewów i drzewek wymagają odpowiedniego podłoża, ale też sporych nakładów pieniędzy i czasu, jaki trzeba poświęcić na pielęgnację intensywnej zieleni. Dobrą alternatywą dla tego rozwiązania są zielone dachy ekstensywne. W tym przypadku wykorzystuje się roślinność o wysokiej odporności na trudne warunki, która wymaga niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych. Mchy, rozchodniki, trawy i zioła rozwijają się praktycznie samodzielnie, tworząc przyjazną przestrzeń w miejskim krajobrazie.

Zielone dachy ekstensywne to systemy składające się z warstwy drenażowo-filtracyjnej, która zapewnia wentylację i odprowadza nadmiar wody, warstwy wegetacyjnej, czyli substratu oraz roślinnej utworzonej z mat pokrytych wyhodowaną wcześniej roślinnością ekstensywną.

Zalety systemów dachów zielonych

Dlaczego warto zainwestować w ekstensywny system zielonego dachu? Do zalet tego rozwiązania należy:

  • Łagodzenie klimatu – zieleń na dachu zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się powietrza w miastach i podnosi wilgotność jednocześnie zatrzymując część wód opadowych;
  • Poprawa estetyki – zielona roślinność prezentuje się efektownie i pozwala zamaskować urządzenia instalacyjne na dachach;
  • Działanie proekologiczne – zielone dachy przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i skutecznie redukują hałas.

Oprócz tego ekstensywne systemy dachów zielonych są łatwe w montażu i stanowią uniwersalne rozwiązanie, które znakomicie sprawdzi się na dachach o różnej konstrukcji, tak prostych, jak i skośnych. Nic więc dziwnego, że ta technologia cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas